banner15

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Bağdat'ta

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, sürpriz bir şekilde bu sabah Bağdat'a geldi. Kerry'nin Başbakan Nuri el Maliki ile görüşmesi bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Bağdat'ta

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi. Kerry'nin Irak Başbakanı Nuri el Maliki üzerinde yeni ve kapsayıcı bir hükümet oluşturması için baskı kurmak için Bağat'a geldiği belirtiliyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak'ın kuzeyinde bulunan Musul kenti ve çevresindeki bazı bölgeleri ele geçirdi ve başkent Bağdat'ın çok yakınına kadar sokulabildi. Ülkede Maliki'ye karşı ayaklanan Sünni aşiretler bununla birlikte IŞİD milislerinin ilerleyişinin üzerine ABD, Maliki'nin Sünnileri dışlayıcı politikalarının iflas ettiğini ve değişmesi gerektiğini söylemeye başladı.

Kerry'nin Bağdat'ı şimdi ziyaret etmesinin de bu açıdan yorumlanması gerektiği belirtiliyor. Kerry'nin ziyaretiyle ilgili açıklama yapan ABD hükümet sözcüsü Jen Psaki, "Kerry, Irak'taki tehlikeyi ortadan kaldırmak için Irak'a yapılabilecek yardımları tartışmaya ve Iraklı liderleri, tüm Irak halkını temsil edecek yeni bir hükümeti bir an önce oluşturmaları konusunda uyarmaya gitti" ifadelerini kullandı.

Irak ziyaretiyle ilgili dün bir açıklama yapan Kerry, "ABD Bağdat'ı kimin yöneteceğini belirlemeyecek ya da onu seçmeyecek. Ancak yine de, Irak'taki Kürtler, Sünniler ve bazı Şiilerin Maliki'nin liderliği ile ilgili sorunları var. ABD, Irak'taki grupların kapsayıcı bir hükümet oluşturmaları ve kendilerine uygun bir biçimde güç paylaşımını yapmalarını istiyor" demişti.

Kerry'nin, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin yanısıra, Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huzeyr Huzai, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Ammar Hekim ile görüşmesi bekleniyor. Kerry ile Zebari, ikili görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenleyecekler.

IŞİD'in ilerleyişi ile ilgili konuşan bir ABD'li yetkili, IŞİD'in Bapdat'a yönelik ilerleyişinin yavaşlatıldığını ancak sınır bölgelerinin kontrolünün sağlanmasının hala büyük bir sorun olarak durduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48