banner39

ABD Dışişleri Bakanı, Londra'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, yarın İngiliz mevkidaşı Hague ile Suriye'yi görüşecek.

Amerika 08.09.2013, 23:04 08.09.2013, 23:04
ABD Dışişleri Bakanı, Londra'da

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fransa temaslarının ardından İngiltere'nin başkenti Londra'ya geldi.

Kerry, yarın, İngiliz mevkidaşı William Hague ile Suriye konusunu görüşecek ve daha sonra iki bakan ortak basın toplantısı düzenleyecek.

İngiliz Parlamentosu'nda geçen hafta yapılan oylamada, Suriye'ye olası askeri müdahaleye onay çıkmamasının, İngiltere'nin en yakın müttefiki ABD'yi "hayal kırıklığına" uğrattığı basına yansıdı. 

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, yaptığı açıklamada, ABD'nin İngiliz Parlamentosu'nun aldığı karara saygı duyduğunu, ülkesinin ABD ile özel ilişkileri bulunduğunu ve bunların başında istihbarat paylaşımının geldiğini söyledi.

İngiltere'nin, olası askeri müdahaleye katılmayacağı açıklansa da Suriye konusunda istihbarat topladığı ve bu bilgileri müttefiki ABD ile paylaştığı biliniyor. Ayrıca Şam yakınlarında geçen ay meydana gelen kimyasal silah saldırısından alınan numunelerin bir kısmı İngiltere'de inceleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Londra temasları öncesi Arap Ligi ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Paris'te görüştü ve Suriye'ye olası askeri müdahaleye ilişkin destek istedi. 

Kerry'nin, İngiltere'ye üç günlük resmi ziyarette bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de yarın bir araya gelmesi bekleniyor. 

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?