banner39

ABD: 'Eğit-donat'ta erteleme yok

Pentagon, Türkiye'de muhaliflerin eğitilmesi ile ilgili bir tarih verilmedğini bu sebeple gecikmenin de söz konusu olmadığını savundu

Amerika 13.05.2015, 08:24 13.05.2015, 09:55
ABD: 'Eğit-donat'ta erteleme yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Steve Warren, Suriyeli ılımlı muhaliflere eğit-donat programının Türkiye ayağında gecikme olmadığını savundu.

Pentagon’da gazetecilerin sorularını cevaplayan Warren, eğitimlerin baharda başlayacağını daha önce dile getirdiklerini hatırlatarak, "Bu da zaten gerçekleşti. Diğer ülkelerde de eğit-donat programı, eğitim alanlarının tamamen hazır olmasıyla başlayacak" dedi.

Programın Türkiye ayağına yönelik soru üzerine Warren, şunları kaydetti: (Türkiye'deki eğit-donat programı bağlamında) Herhangi bir sorun yok. Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitiminde niyetimizin, onların kendi bölgelerini korumaları ve nihayetinde DAEŞ ile mücadele etmelerini sağlama olduğunu hep açıkça belirttik. Türkiye’deki eğitimlerin başlamasına yönelik hiçbir zaman tarih açıklamadığımız için herhangi bir gecikme olduğunu da söyleyemeyiz. Dolayısıyla gecikme yaşandığına dair fikirler de bu noktada desteksiz.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 8 Mayıs’ta, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programının ilk bölümünün başladığını bildirmişti.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?