ABD elçiliklerine saldırı davasında müebbet

ABD'nin Afrika'daki büyükelçiliklerine 1998 yılında düzenlenen bombalı saldırılardan yargılanan Suud asıllı Halid el Fevvaz'a müebbet hapis cezası verildi

ABD elçiliklerine saldırı davasında müebbet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de El Kaide üyesi olmaktan ve 1998 yılında ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki büyükelçiliklerine bombalı saldırı düzenlemekten yargılanan Suud Asıllı Halid el Fevvaz müebbet hapse mahkum oldu. 

Halid el Fevvaz'la birlikte aynı suçlamayla yargılanan Enes el Libi bu yılın başında mahkemesine günler kala tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. 

Enes el Libi, 1998 yılında ABD'nin Tanzanya ve Kenya'daki büyükelçiliklerine bombalı saldırı düzenlemek ve bu saldırılara yardım etmek suçlamasıyla, Suudi asıllı Halid el Fevvaz ve Mısırlı Adil Abdul Beri ile birlikte yargılanacaktı. 

Halid el Fevvaz ve Adil Abdul Beri 2012 yılında İngiltere tarafından ABD'ye iade edilmişlerdi. Abdul Beri geçtiğimiz yıl 'terör' suçlamasıyla 25 yıl hapse mahkum edilmişti. ABD'de bugün Fevvaz'la ilgili karar duruşması vardı. Reuters, mahkemenin Fevvaz'a büyükelçiliklere düzenlenen bombalı saldırılarda yer alma suçlamasıyla müebbet hapis cezası verdiğini bildirdi. 

Enes el Libi'nin 1992 yılında El Kaide ile sıkı ilişkilere sahip olduğu iddia ediliyor. Avukatı Kleinman ise müvekkilinin 1998 yılındaki saldırılarla ilgili olmadığını ve El Libi'nin masum olduğunu ifade ediyor. Kleinman, Enes el Libi'nin 1998 yılından önce El Kaide ile olan tüm bağlarını kopardığını söylüyor.

Tanzanya ve Kenya'daki ABD büyükelçiliklerine düzenlenen bombalı saldırılarda 12'si ABD'li olmak üzere toplam 224 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenler arasında iki de CIA çalışanı bulunuyordu. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2015, 08:46
YORUM EKLE

banner39