banner39

ABD 'en yeni ötekisi'(!)ni buldu; MENA

Irkçılığın ve din ayırımcılığının yasak olduğu ABD, ırkı ve dini ağzına almadan ötekileştirmeyi sürdüyor. Latin Amerika halklarını Hispanik adı altında toplayan ve tüm toplumsal suçları bunların üzerine yıkan ABD, terörle eşitlediği Müslümanları ise bundan böyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan gelenler diye etiketleyecek!

Amerika 09.12.2016, 11:32 09.12.2016, 12:07
ABD 'en yeni ötekisi'(!)ni buldu; MENA

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi etnik ve dini kimlikleri tek grup altında ötekileştiriyor. Latin Amerika kökenli halklara Hispanik adı veren ABD'liler, aynı yöntemi, şimdi de Ortadoğu halklarına da uygulayacak. Obama yönetimi, Müslüman halkları, MENA (Middle East and North Africa) adı altında toplamayı hedefliyor. 

National Review'de bir yazı kaleme alan Mike Gonzalez, Obama'nın son bir etnik kimlik oyunu olduğuna vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı: "Gelecekte MENA Miras Günü'nün kutlamak hiç de uzak değil. Geleneksel sanatçılarla kaynaşan leziz yemekler, MENA-American çocukların korosu ve bilboardlardaki tanıtım reklamları. MENA grubunda, Berberiler, Araplar, İsrailliler, Persler ve pek çok dini ve etnik gruptan oluşacak" ifadelerine yer veriyor. Gonzalez, Obama'nın toplumsal kimlik politikasının Amerikan toplumundaki parçalanmanın ilk gıcırtıları olduğunu da öne sürdü

Liberal bir aktivist Matthew Yglesias ise ABD'deki toplumsal bütünleşme çabalarının yanlış olduğunu belirterek, ırkların bir plastiğe benzediğine ve değişime tabi olabileceğine vurgu yapıyor.

Trump, seçim kampanyası boyunca en son ötekileştirilenler olan Müslümanları ABD'ye sokmamaktan söz ederken, bir önceki ötekileştirilenler Hispaniklerin ise ABD'ye girememesi için Meksika sınırının tamamını duvarla kapatacağı vaadinde bulunmuştu. Müslümanlar ABD'de terörle eşdeğer olarak algılanırken, Hispanikler ise ülkedeki işsizliğin, çeteciliğin ve uyuşturucu suçlarının tümden üzerine yüklendiği bir ırk olarak görülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?