ABD, Esad yönetimiyle direkt temasa geçti

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriyeli mevkidaşı Valid el-Muallem ile direkt görüşerek, BM ekibine izin verilmesini istedi

ABD, Esad yönetimiyle direkt temasa geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Jonh Kerry, Suriyeli mevkidaşı Valid el-Muallem ile müzakereler çerçevesinde Suriye hükümetinin zehirli gaz saldırıların yapıldığı iddia edilen bölgelere BM uzmanlarının erişimine izin vermesi gerektiğini söyledi.

Rusya'nın Sesi'nin yansıttığı habere göre, Reuters, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne dayandırdığı haberinde, Kerry'nin, "Şam'ın iddia ettiği gibi Suriye rejiminin gerçekten de gizleyecek bir şeyi olmadığını açıklığa kavuşturmak için saldırının yaşandığı yere erişimi engellemek ve kanıtları yok etmek yerine acil ve engelsiz erişimi sağlaması gerekiyor" sözlerine yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Bakan, ayrıca, denetim alanlarında BM uzmanları için Özgür Suriye Ordusu komutanlarından tam güvenlik garantilerini aldığını vurguladı" diye açıkladı.

John Kerry, dün ayrıca Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye mevkidaşlarıyla telefon konuşmalarını gerçekleştirerek Suriye'de kimyasal silah iddialarını konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Bakan, bu telefon konuşmaları çerçevesinde kimyasal silah kullanımının tüm ciddiyetine olduğu gibi gerçeklerin acilen tespit edilmesinin önemine de vurgu yaptı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 14:40
banner53
YORUM EKLE

banner39