banner15

ABD Esad'ın kalbine nişan aldı!

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yeni yaptırımların Suriye'den ABD'ye petrol ve petrol ürünü ihracını yasaklayarak rejimi tam kalbinden vuracağını söyledi.

ABD Esad'ın kalbine nişan aldı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Obama, Beşşar Esad'ın gitmesi gerektiğini bugün ilk kez açık bir şekilde ifade etmiş ve yeni yaptırım kararlarını açıklamıştı. Bakanı Clinton da, bu yaptırımların en anlama geldiğini açıkladı.

Suriye hükümetinin ABD'deki mal varlıklarının dondurulması, Amerikan vatandaşlarının Suriye'de iş ve yatırım yapmaları ile Suriye petrolünün ABD'ye ithalinin yasaklanması talimatı.

Suriye'ye yönelik yeni yaptırım emrinde bu başlıklar yer alan ABD Başkanı Obama, Esad'ın gitmesini de ilk kez açıkça telafuz etmişti.

Obama'dan kısa süre sonra bu kez Dışişleri Bakanı Hillary Clinton söz aldı ve yeni ambargoların Esad'ı tam kalbinden vuracağını iddia etti.

Clinton, Obama'nın konuşmasından kısa süre sonra televizyondan canlı yayımlanan açıklamasında, bu yeni yaptırımların Suriye'den ABD'ye petrol ve petrol ürünü ihracını yasaklayarak rejimi tam kalbinden vuracağını ifade etti.

Hillary Clinton, ''Şiddet kampanyasını finanse etme kapasitesine darbe vurarak Esad rejimi üzerinde baskıyı artırıyoruz, bu yaptırımların Suriye halkı üzerindeki istenmeyen etkisini asgariye indirmek için de gerekli önlemleri alacağız'' dedi.

BÜYÜKELÇİ DURUYOR

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye büyükelçisini geri çağırma niyetinde olmadığı da bildirildi.

Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor, Başkan Obama'nın Beşşar Esad'a çekilme çağrısında bulunduğu ve yeni ekonomik ambargoların uygulanacağını bildirdiği konuşmasından kısa süre sonra yaptığı açıklamada, Suriye büyükelçisine sahada ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

AB'DEN DE 'ÇEKİL' ÇAĞRISI

Bu arada ABD'den sonra Avrupa Birliği de, Beşşar Esad'a 'çekil' çağrısı yaptı. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, ''AB, zalimce baskının sona ermesi gerektiğini defalarca vurgulamıştır. Suriye liderliği bu çağrılara uymamıştır'' dedi.

Bu durumun, Suriye liderliğinin ''değişim istemediğini'' gösterdiğini ifade eden Ashton, ''AB, Beşşar Esad'ın Suriye halkı nezdindeki meşruiyetini tamamıyla kaybettiğini, çekilmesi gerektiğini not eder'' dedi.

Ashton, AB üyesi 27 ülke hükümetinin, Suriyeli kişi ve kurumlara yönelik yaptırım listesini genişletmeye hazırlandığını da kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 02:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35