ABD, Fidel Castro'nun açıklamasından memnun

ABD, Washington2a güvenmese de müzakereleri desteklediğini belirten Fidel Castro'nun beyanatını olumlu bulduğunu açıkladı

ABD, Fidel Castro'nun açıklamasından memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, Küba devriminin 88 yaşındaki lideri Fidel Castro'nun ABD ile Küba arasındaki ilişkilerin normalleşmesi süreci kapsamında yürütülen görüşmeleri desteklediği yönündeki mesajını "olumlu bir işaret" olarak gördüğünü belirtti.

Castro, Komünist Parti gazetesi Granma'da yayımlanan bir mektubunda, Washington'ın politikalarına güvenmese de görüşmeleri desteklediğini ifade etmişti. 

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, "Basında çıkan ve Fidel Castro'dan olduğu bildirilen, (ABD) Başkan Barack Obama ve (Küba) Devlet Başkanı Raul Castro'nun geçen ay açıkladığı ilişkilere yeni yaklaşımı memnuniyetle karşılayan sözleri gördük. (Castro'nun) Uluslararası normlar ve prensiplere referansını olumlu bir işaret olarak görüyoruz" dedi.

Psaki, "Küba hükümetinin, demokratik, müreffeh ve istikrarlı bir Küba için bu uluslararası normlar ve prensipleri hayata geçirmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

ABD ile Küba arasındaki müzakere sürecinin devam ettiğini, yapılması gereken daha çok iş olduğunu belirten Psaki, bir sonraki adım olarak gelecek haftalarda Kübalı yetkilileri Washington'a davet ettiklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 08:34
banner53
YORUM EKLE

banner39