banner39

ABD, Fransa'da 70 milyon konuşmayı kaydetmiş

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun Fransa'daki 70 milyon telefon görüşmesini kaydettiği ortaya çıktı...

Amerika 21.10.2013, 12:14 21.10.2013, 12:35
ABD, Fransa'da 70 milyon konuşmayı kaydetmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA)'nın Fransa'da yapılan 70 milyon telefon konuşmasını kaydettiği iddia edildi. Fransa, iddiaları görüşmek üzere ABD'nin Paris büyükelçisini acilen dışişleri bakanlığına çağırdı.

Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı bilgi ve belgelere dayanarak 10 Aralık 2012- 8 Ocak 2013 tarihleri arasında NSA'nın Fransa'da 70 milyondan fazla telefon görüşmesini kaydettiği belirtildi.

Gazete, 'US-985D' adı verilen bir program çerçevesinde Ulusal Güvenlik Kurumu'nun belli telefon numaralarından yapılan konuşmaları otomatik olarak kayıt altına aldığını gönderilen kısa mesajların da kaydedildiğini yazdı. Le Monde, ortaya çıkan belgelerin, NSA'nın sadece terör şüphelilerini değil, aynı zamanda iş ve siyaset dünyasından üst düzey kişileri de izlediğini gösterdiğini savunuyor.

Bu arada Fransa Dışişleri bakanlığı, konu ile ilgili görüşmek üzere ABD'nin Paris Büyükelçisini acilen bakanlığa çağırdı.

ABD yetkilileri, Le Monde'un 'gizli' bilgi ve belgelerle ilgili haberi konusunda henüz bir yorum yapmadı. Fransız gazetesinin açıklamaları, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel gazetesinin Meksika eski devlet başkanı Felipe Calderon'un elektronik posta mesajlarının izlendiği yolundaki haberinin ardından geldi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?