banner39

ABD genelkurmay başkanı PYD gündemiyle geliyor

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford bugün Ankara'da bazı temaslarda bulunacak. Dunford'un çantasında PYD ve Başika üsleri de var

Amerika 05.01.2016, 09:58 05.01.2016, 10:04
ABD genelkurmay başkanı PYD gündemiyle geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’deki gelişmelerin yanı sıra İran-Suudi Arabistan gerginliği nedeniyle Ortadoğu’da tansiyonun iyice yükseldiği bir dönemde ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford bugün Ankara’ya geliyor. Orgeneral Dunford resmi temaslarına ise yarın başlayacak.

Genelkurmay Karargahı’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la biraraya gelecek olan Orgeneral Dunford’un, karargahta diğer Türk askeri yetkilileri ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’la da görüşmesi bekleniyor. Dunford’un Türkiye ziyareti sırasında İncirlik’e gitme ihtimalinin de bulunduğu ileri sürüldü.

GÜNDEM YOĞUN

Amerikalı komutanın temaslarında Suriye ve Irak’taki gelişmeler ile IŞİD’le mücadelenin yanısıra İran-Suudi Arabistan gerginliği nedeniyle Ortadoğu’da oluşan kritik ortam ele alınacak. 24 Kasım’da Rusya’ya ait SU 24 tipi savaş uçağının düşürülmesinden sonra başlayan Türkiye-Rusya gerginliğinin ABD liderliğindeki koalisyon gücünün IŞİD’le mücadeleye olumsuz yansımasının da gündeme gelmesi öngörülüyor.

Rusya’nın Suriye üzerinde uçacak Türk savaş uçaklarına yönelik tehditkar açıklamaları nedeniyle 24 Kasım’dan bu yana Türk savaş uçakları Suriye üzerinde IŞİD’e yönelik hava taarruzlarına katılamıyor.

BAŞİKA VE PYD

Hürriyet'in haberine göre Türkiye’nin başta Başika kampı olmak üzere Irak’taki askeri varlığı nedeniyle Ankara-Bağdat arasında krize neden olan gelişmeler ve Suriye’de Türkiye’nin hassasiyet gösterdiği sınırdaki Azez-Cerablus hattında IŞİD’e yönelik taarruzlarda PYD’nin silahlı gücü YPG’nin Fırat’ın batısına geçme girişimleri de konuşulacak konular arasında yer alıyor.

Fırat üzerinde Cerablus’un güneydoğusunda yer alan stratejik açıdan kritik öneme sahip Teşrin Barajı’nın, içinde YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nce (SDG) IŞİD’ten geri alınmasına ABD liderliğindeki koalisyon güçleri hava taarruzlarıyla destek vermişti. Temaslarda Musul’un IŞİD’ten geri alınması için planlanan askeri harekatın da konuşulması bekleniyor.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?