banner15

ABD 'geniş aile'ye dönüyor

ABD'de çok kuşaklı ailenin olduğu hanelerde yaşayanların sayısı 60 milyonu geçti

ABD 'geniş aile'ye dönüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikalıların üçte biri geniş ailenin olduğu hanelerde yaşıyor. PewSearch Center tarafından yapılan bir çalışmaya göre, 60 milyon 600 bin Amerikalı içerisinde birden fazla neslin yaşadığı hanelerde hayatını sürdürüyor.

PEW'in çalışmasındaki ayrıntılara göre her etnik ve dini grubu kapsayan geniş aile hayatı 2008'deki finansal kriz ile birlikte artmaya başladı.

ABD'de 1950 sonrası refahın artmasıyla birlikte tek kuşaklı aile hayatında artış meydana gelmişti.

Amerikan Toplumu Nüfus Araştırma Bürosu da 2009 yılında yaptığı çalışmaya göre 51.5 milyon Amerikalının geniş aileli evlerde yaşadığını ortaya koymuştu. 2012'de de PEW aynı konuyla ilgili yaptığı çalışmada 57 milyon Amerikalının çok kuşaklı evlerde yaşadığı sonucuna ulaşmıştı.

Geniş hane standartlarının yükselmesiyle ilgili yorumda bulunan sosyologlar, Asya ve Latin Amerikalı ailelerin özellikle daha fazla büyüdüğünü ve bu ailelerin genelde geniş aile standartlarında yaşadığını belirtiyor.

Amerikan Nüfus Sayımı Dairesi de, üç ya da daha fazla neslin birarada yaşadığı aile sayısının arttığını bildiriyor. Bu ailelerin çoğu Latin ve Uzakdoğu kökenliler ve siyahlar. Victor Regnier bu yeni eğilimin nedeninin ekonomik olduğunu belirterek "Üçüncü dünya ülkelerinin çoğunda ailelerin birkaç nesil birden aynı evde yaşadığı bir hayat tarzı son derece yaygın. Birkaç ev alacak paraları olmadığı için herkes komün halinde yaşıyor." ifadelerini kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 12:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35