ABD gizli silahını Afganistan'da denemiş

ABD duvarların arkasına gizlenmiş kişileri vurabilen gizli silahı ilk olarak Afganistan'da kullandı

ABD gizli silahını Afganistan'da denemiş

ABD silah şirketleri, binalarda ya da sığınaklarda saklanan ve görüş açısında olmayan düşman askerlerini öldürmek için yeni bir silah geliştirdi. Bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen bu silahın tetiğine basıldığında, silahtan havaya doğru bir el bombası fırlatılıyor.

Normal şartlarda hedefin çok üzerinden ıska geçmesi gereken el bombası gizlenen düşmana doğru yöneliyor ve düşmanın tam üzerinde patlıyor. Bunu sağlayan da silaha monte edilmiş ileri lazer sistemleri. 

XM-25 olarak adlandırılan ama askerler arasında 'punisher-cezalandırıcı' lakabı takılan bu silah ABD ordusunun gelecekte kullanacağı silahlardan biri. Henüz prototip aşamasında olan silahın denemelerini gösteren en geniş video geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ancak denemeler sadece kapalı alanlarda yapılmadı.

AFGANİSTAN'DA DENENDİ

ABD Ordusu'ndan gelen bilgilere göre bu silahtan beşi Afganistan'da düzenlenen dokuz farklı operasyonda kullanıldı. Ordudan yapılan açıklamada 'cezalandırıcı'nın ölümcül çatışmaları kısa sürede sonlandırdığı belirtildi.

Akıllı teknoloji kullanan ilk küçük silah olan XM-25, el bombasının dışında farklı mühimmatlar da kulanması öngörülüyor. Pentegon, 12 bin 500 adet XM-25 siparişi vermeyi planlıyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 14:47
banner53
YORUM EKLE

banner39