banner39

ABD gizli silahını tanıttı

ABD gizli silahını gazetecilere tanıttı, öldürücü olmayan silah insanda ''yanma hissi'' veriyor.

Amerika 12.03.2012, 18:14 12.03.2012, 18:14
ABD gizli silahını tanıttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan ordusu, 11 bin kişinin üzerinde test edilen ve ''yanma hissi'' veren yeni silahını gazetecilere tanıttı.

Teknoloji sitelerinde yer alan habere göre, Virginia eyaletindeki Quantico Deniz Piyade Kuvvetleri üssünde yapılan tanıtımda, bir askeri araca monte edilebilen ve öldürücü olmayan Active Denial System (ADS) adlı silah, şiddetli ısı veren yüksek frekanslı elektromanyetik dalga yayıyor.

Uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve ilk geliştirilirken ''Sessiz Muhafız'' adı verilen bu silahın prototipinin 2008'de iptal edildikten iki yıl sonra Afganistan'da kullanıldığı belirtiliyor.

Pentagon'daki üst düzey komutanlar ise öfkeli kalabalıkların ve çatışan grupların dağıtılmasında kullanılacak bu silahın gerçek savaşta, tehlikeli noktalarda geleneksel ateş gücünün alternatifi olup olmayacağı sorusunun henüz yanıtsız olduğunu düşünüyor.

Washington ayrıca, yeni silahın Müslüman dünyasında olumsuz yönde tanıtılmasından ve işkence için kullanılacağı gibi eleştirilere maruz kalmasından endişe ediyor.

''Active Denial System'' (ADS) adı verilen, bu ısı dalgası silahı yaklaşık bin metre öteden kalabalıkları hedefleyebiliyor.

Öldürücü olmayan bu silahın kamuoyunda tanıtımı için atak başlatan Amerikan ordusunun ar-ge bölümünden emekli albay Kirk Hymes, ''Bunun gibi yeni teknolojilerde, algı her şeydir'' diyerek, yeni silahın etkinliğini anlatıyor.

Yeni silah, bazen ağır yaralanmalara, hatta ölümlere yol açan plastik merminin alternatifi olarak gösteriliyor.

Uydu televizyon çanağına benzer bir araç anteninin çok güçlü radyo dalgaları yaydığı silah, hedefin deri moleküllerinde şiddetli bir titreşime neden oluyor ve bir yanma hissi veriyor.

 

Yorumlar (2)
Kemal Tahir 10 yıl önce
Sizi de bir yakan olur..
mustafa 10 yıl önce
mikro dalganin bir türü
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?