banner15

ABD: Golan İsrail'e ait değildir

ABD'den Netanyahu'nun Golan çıkışına tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Golan Tepeleri, İsrail'in parçası değildir, durumu müzakereler yoluyla belirlenecektir" dedi.

ABD: Golan İsrail'e ait değildir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Golan sonsuza kadar İsrail'in parçası kalacaktır" açıklamasına ABD'den tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 1967 yılında İsrail'in işgal ettiği Golan Tepeleri'nin mevcut durumu ile ilgili "Golan Tepeleri, İsrail'in parçası değildir, durumu müzakereler yoluyla belirlenecektir" dedi. Kirby ayrıca Suriye'deki durumlardan dolayı, Golan'ın müzakere masasına getirilemeyeceğini vurguladı.

Cumartesi günü ABD'li Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz, Netanyahu'ya destek vererek, Golan'ın İsrail'e ait topraklar olduğunu iddia etmişti.

Netanyahu, İsrail hükümetinin kuruluşunun birinci yıl dönümü vesilesiyle dün ilk kez Golan Tepelerinde yapılan kabine toplantısında, uluslararası toplumun, "İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini" tanıma vakti geldiğini ifade ederek, "İsrail, Golan tepelerini sonsuza dek elinde tutacak" ifadesini kullanmıştı.

Golan Tepeleri, Haziran 1967'de Altı Gün Savaşı olarak bilinen Arap İsrail Savaşı'nın bitimiyle İsrail işgali altına girmişti. İsrail, 1981'de Golan'ın ele geçirdiği bölümlerini çeşitli uluslararası kararlara rağmen tek yanlı olarak ilhak etmişti.

BİDEN: İSRAİL YANLIŞ YOLDA

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Binyamin Netanyahu yönetimine sert eleştiriler getirdi. Biden, İsrail yönetiminin son yıllardaki bazı eylemlerinin, özellikle yerleşim yerlerini genişletme politikalarının ülkeyi “tek devletli” çözüme doğru götürdüğünü, bunun da "yanlış yön" olduğunu belirtti.

İsrail hükümetinin "bazen büyük hüsrana" neden olduğunu dile getiren Biden, "İsrail’in şu anda gittiği yol, Yahudi ve demokratik bir devlet olarak varlığını garantileyecek bir yol gibi görünmüyor." dedi.

Biden, geçen ay bölgeye yaptığı ziyareti de hatırlattı ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Netanyahu ile yaptığı görüşmelerden barış için ümitli ayrılmadığını söyledi. Biden, “Şu anda İsraillilerde de Filistinlilerde de ciddi müzakerelere başlamak için siyasi irade yok.” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 12:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48