banner39

banner35

ABD Halep'te üç saatlik ateşkesten memnun

ABD, Halep'te insani yardımlar için günde üç saatlik ateşkesi memnuniyet verici olarak nitelendirdi

Amerika 11.08.2016, 08:45 11.08.2016, 08:45
ABD Halep'te üç saatlik ateşkesten memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, Rusya'nın Halep'e insani yardımların ulaşması için günde 3 saatlik ateşkes önerisini memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, Rusya'nın Halep'te 11 Ağustos'tan itibaren günde 3 saat ateşkes uygulanacağına ilişkin açıklamasının ardından, günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruları cevapladı.

Trudeau, “Hayati önem taşıyan yardımların başarılı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşması için verilen bütün duraklamaları memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat ateşkesi bütün tarafların gözetmesi gerekir” dedi.

Sözcüye, Birleşmiş Milletler'in (BM), Halep'e yardım ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat çatışmalara ara verilmesi yönünde dün yaptığı çağrı hatırlatılarak, Rusya’nın teklifinin BM’nin teklifiyle çakışıp çakışmadığı yönünde bir soru yöneltildi.

BM’nin teklifini desteklediklerini belirten Trudeau, “Dikkat çekmek istediğim konu, Suriye’de şiddeti durduracak her şeyin Suriye halkı için iyi olduğudur” ifadesini kullandı.

Bugün Rusya'dan yapılan açıklamada, Suriye'nin Halep kentinde, 11 Ağustos'tan itibaren günde 3 saat ateşkes uygulanacağı ve kente insani yardım konvoylarının gireceği belirtilmişti.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?