banner39

ABD, ham petrolü en fazla Çin'e ihraç etti

ABD'nin bu yılın ilk yarısında en fazla ham petrol ihraç ettiği ülke Çin oldu.

Amerika 24.09.2018, 21:53 24.09.2018, 23:13
ABD, ham petrolü en fazla Çin'e ihraç etti

ABD Enerji Enformasyon İdaresinden yapılan açıklamada, yılın ocak-haziran döneminde ABD'nin en çok ham petrol sattığı ülkelerin başında Çin'in geldiği belirtildi. 

Bu dönemde ABD'nin toplam ham petrol ihracatının günlük ortalama 1,8 milyon varil olduğu, bu miktarın günlük ortalama 376 bin varilinin (yüzde 21'inin) Çin'e gittiği ifade edildi. 

Ülkenin söz konusu dönemdeki ham petrol ihracatında ikinci sırada Kanada'nın yer aldığı, ilk 6 ayda bu ülkeye günlük ortalama 334 bin varil ham petrol satıldığı kaydedildi.

ABD'nin ham petrol ihracatında Asya'nın en büyük, Avrupa'nın ise ikinci büyük piyasa olduğu ifade edildi. İtalya'nın günlük ortalama 165 bin varille söz konusu dönemde ABD'nin en çok ham petrol ihraç ettiği Avrupa ülkesi olduğu belirtildi. 

Açıklamada, ABD'nin ham petrol ihracatının yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre günlük ortalama 787 bin varil arttığı, ayrıca ülkenin toplam ham petrol ihracatının haziranda günlük ortalama 2,2 milyon varile yükselerek rekor kırdığı bildirildi.

Brent petrol Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyede

Öte yandan, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 

Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, cuma gününü 78,80 dolardan kapamasının ardından, bugün yüzde 2,5 artışla 80,78 dolara kadar yükseldi ve 24 Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD'nin Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise, cuma gününü 70,78 dolardan tamamlaması sonrasında bugün yüzde 2,7 artışla 72,73 dolara kadar çıktı ve 11 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesine geldi. 

Uzmanlar, dün Cezayir'de düzenlenen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) katıldığı toplantıda Suudi Arabistan ve kartelin petrol üretiminde artışa gitmeme yönünde karar aldığına işaret ederek, küresel arzın düşük kalmasının fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?