ABD, havalimanlarında güvenlik önlemlerini arttıracak

ABD'ye direk uçuşların yapıldığı havaalanlarında güvenlik önlemleri arttırılacak

ABD, havalimanlarında güvenlik önlemlerini arttıracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan ABD’ye direkt uçuşların yapıldığı bazı havalimanlarında güvenlik önlemlerinin arttırılacağı bildirildi. 

ABD terörle mücadele yetkilileri, El-Kaide’nin Suriye ve Yemen’deki uzantılarının güvenlik taramasında saptanmadan havalimanlarından geçebilecek bombalar üzerinde çalıştıklarının belirlendiğini iddia ederek güvenlik önlemlerini artırma kararı aldıklarını açıkladı. 

Amerikalı üst düzey bir yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni uygulamanın Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan ABD’ye direkt uçuşların yapıldığı bazı havalimanlarında başlatılacağını kaydetti.

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson da yaptığı yazılı açıklamada artırılmış güvenlik önlemlerinin birkaç gün içinde uygulamaya konacağını belirtti. Yeni önlemlerin hangi ülkeler ve havalimanlarında uygulanacağı konusunda bilgi vermeyen Johnson, “Konuyla ilgili son bilgileri, yabancı müttefiklerimizle paylaşıyoruz ve havacılık sektörüyle istişare ediyoruz” dedi.

MSNBC TV kanalına da konuşan Johnson, “Bu periyodik olarak yapılan bir uygulama. İnsanlar, aşırı tepki göstermemeli ve spekülasyonlardan kaçınmalı” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 08:56
YORUM EKLE

banner33

banner37