banner39

ABD her yıl iki katliamla sarsılıyor!

ABD'de 982 yılından bu yana 62 katliam olayı yaşandı. Sadece 2012'de 100'den fazla kişi silahlı saldırılarda öldürüldü. Obama döneminde ise beş büyük katliam yaşandı

Amerika 15.12.2012, 09:12 15.12.2012, 11:10
ABD her yıl iki katliamla sarsılıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan halkı Connecticut eyaletinde 20'si çocuk 28 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı okul baskınının şokunu yaşıyor. ABD'de 1982 yılından bu yana 62 katliam olayı yaşandı. Son beş katliam olayı Barack Obama döneminde meydana geldi. Sadece bu yıl yaşanılan 14 silahlı saldırıda 100'den fazla ABD'li hayatını kaybetti. Uzmanlar, toplu katliamlar hakkında farklı değerlendirmeler yapıyor. Ülkenin birçok eyaletinde silahların serbest olması da katliamlara davetiye olarak gösteriliyor.

Connecticut eyaletindeki gibi kanlı baskınların sık sık yaşanmasını kimileri silaha ulaşımın çok kolay olmasına, kimileri şiddet içerikli video oyunları ve filmlere, kimileri ise yıkılan aile değerlerine bağlıyor. Annesi Nancy Lanza'yı evinde öldürdükten sonra annesinin öğretmen olduğu ilkokula giderek katliam yapan Adam Lanza'nın (20) kardeşi Ryan Lanza (24), polise verdiği ifadede kardeşinin psikolojik sorunları olduğunu söyledi. Connecticut Valisi Dan Malloy ise saldırıyı yapan Adam Lanza için, ''Şeytan bugün eyaletimize geldi'' dedi.

Oregon eyaletinde de geçtiğimiz Salı yaşanılan kanlı baskında 2 kişiyi öldüren saldırgan, silahını kafasına doğrultarak yaşamına son vermişti. Bu yıl içinde Oregon ile Connecticut dışında, California, New York, Milwauke, Minneapolis ile Wisconsin eyalet ve şehirlerinde kanlı baskınlar düzenlendi. 14 saldırıda 102 insan hayatını kaybetti. İşte o olaylardan bazıları:

10 Ocak: Yılın ilk silahlı saldırısı henüz 20'li yaşlarında dahi olmayan 3 gence karşı düzenlenmişti. Philadelphia şehrinde yaşanılan baskında 3 genç yaşamını yitirirken biri de olaydan yaralı kurtulmuştu. Polis olayın ırkçı nedenlerden dolayı vuku bulduğunu söylemişti.

21 Şubat: Ailesine ait olan masaj ve güzellik salonuna baskın yapan Jeong Soo Paek, 4 kişiyi öldürdükten sonra intihar etmişti. Bu olay Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde yaşanmıştı. Polis olaya parasal sorunların yol açtığını bildirmişti.

27 Şubat: 17 yaşındaki T. J. Lane, Ohio eyaletinde öğrencisi olduğu lisenin kafeteryasına düzenlediği silahlı saldırıda 3 öğrenciyi öldürmüş, 2'sini de yaralamıştı. Lane, daha sonra polise verdiği ifade de silahı bir akrabasından çaldığını söylemişti.

30 Mart: Miami şehrinde bulunan bir cenaze evinin önünde insanlara ateş eden saldırgan 2 kişiyi öldürmüş, 12 kişiyi de yaralamıştı. 21 yaşındaki Marvin Andre, daha sonra intihar ederek hayatına son vermişti. Olayın nedeni ise saldırganın ölümüyle sır olarak kaldı.

2 Nisan: California eyaletinin Oakland şehrindeki Oikos Üniversitesi'nde yaşandı. Silahlı saldırgan 10 kişiye ateş etti 7'sinin ölümüne yol açtı.

6 Nisan: 5 Afrika kökenli Amerikalıya karşı yapılan saldırıda 3 kişi yaşamını yitirmiş 2'si ise yaralı kurtulmuştu. Silahlı baskını yapan Jake Englan (19) ile Alvin Watts (32), saldırı nedenlerini 'siyahlardan nefret' olarak açıklamıştı. Olay, Oklahoma eyaletinin Tulsa şehrinde yaşanmıştı.

29 Mayıs: Washington eyaletinin Seattle şehrindeki bir kafeye saldıran Ian Stawicki, 4 kişiyi öldürdükten sonra park yerindeki bir kadının da yaşamına son vermişti. Stawicki, polisler olay yerine gelmeden intihar ederek yaşamına son vermişti. Saldırganın neden katliam yaptığı sorusu ise hala cevapsız.

20 Haziran: James Holmes, Batman filminin son serisinin gala gösteriminde sinemaya düzenlediği silahlı baskınla 12 kişiyi öldürüp 58 kişiyi yaralamıştı.

5 Ağustos: Aşırı sağcı Wade Page, Sigh tapınağına düzenlediği baskında 6 kişinin ölümüne yol açmıştı. Page daha sonra polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

13 Ağustos: Teksas eyaletindeki A&M Üniversitesi'ne düzenlenen baskında biri polis 3 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırgan Thomas Caffell polise verdiği ifadede, oynadığı video oyununa kafayı taktığını ve maddi sorunu nedeniyle kontrolünü kaybettiğini söylemişti.

27 Eylül: Minneapolis şehrindeki eski işyerine silahlı baskın düzenleyen şahıs, 5 kişiyi öldürdükten sonra son kurşunu da kafasına sıkmıştı.

21 Ekim: Bu defa silahlı saldırı Milwaukee şehrinde yaşandı. Bir kişi masaj ve güzellik salonunda bulunan eşi ve bir kişiyi öldürdükten sonra intihar etmişti.

11 Aralık: Oregon eyaletinde bir alışveriş merkezine 20 yaşındaki bir saldırganın silahlı baskını sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, bir yaralının durumu ise hala kritik. Saldırganın intihar ettiği olayın nedeni ise hala belirsiz.

ABD'DE HER YIL 9 BİNDEN FAZLA İNSAN KURŞUNLARA HEDEF OLUP ÖLÜYOR

Polis kayıtlarına göre, ABD'de her yıl 9 bin'den fazla insan, ateşli silahlardan çıkan kurşunlar sonunda yaşamını yitiriyor. ABD'de resmi kayıtlara göre ülke içinde satılan silahların yüzde 40'ının yeterli denetim yapılmadan satıldığı belirtiliyor. Yalnızca son 30 yılda düzenlenen ve en az 4 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı baskın sayısı 61. Bunların 11'i okullara düzenlenmiş.

Columbine Lisesi'ne 1999 yılında yapılan silahlı saldırılardan günümüze kadar okullara düzenlenen baskınlarda 181 can kaybı yaşandı. Sand Hook okul baskını ayrıca Amerika tarihinde ikinci en kanlı baskın olarak tarihe geçti. Amerika'da en kanlı okul baskını 2007 yılında Virginia Tech Üniversitesi'nde yaşanmış ve 32 kişi hayatını kaybetmişti. Olay sonunda saldırgan da intihar etmiş, toplam can kaybı 33'ü bulmuştu.

DÜNYADA SON 10 YILIN EN KANLI SALDIRILARI

İşte son 10 yılda dünyada gerçekleştirilen en kanlı okul saldırıları:

Nisan 2011: Brezilya'nın Rio De Janerio şehrindeki Tasso da Silveira İlköğretim Okulu, Wellington Oliveira isimli eski bir öğrencisinin saldırısıyla kana bulandı. Yerel saatle sabah 08.30 sularında gerçekleşen saldırıda, yaşları 12 ile 14 arasında değişen 12 öğrenci hayatını kaybetti, 20 kişi ise ciddi şekilde yaralandı. Ölen öğrencilerden 10 tanesi kız, 2 tanesi erkekti. 24 yaşındaki saldırgan, polis tarafından yaralandıktan sonra kendisini vurarak intihar etti. Olay, uzun süre Brezilya'nın gündeminde kaldı. Uzun araştırmalar sonrasında bir açıklama yapan polis yetkilileri, saldırıda politik ya da dini herhangi bir sebep bulamadıklarını söyledi.

Mayıs 2009: Saldırı, Almanya'nın kuzeyindeki Winnenden şehrinde yer alan Albertville ortaokulunda gerçekleşti. Okulun eski öğrencilerinden Tim Kretschmer tarafından gerçekleştirilen saldırıda 16 kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Ölenler ve yaralananlar arasında öğretmen ve bir otomobil satıcısı da vardı. 17 yaşında olan ve okuldan bir yıl önce mezun olan Kretschmer, katliamın ardından bir süre polisten kaçmaya çalıştı. Okula sabah 09.30 sularında gelen Kretschmer, 9mm'lik yarı otomatik Baretta marka silahıyla öğrencilere ateş etmeye başlamıştı. Saldırıda hayatını kaybeden öğrencilerin büyük bir bölümünün kız olması, Kretschmer'in kız öğrencileri hedef aldığı söylentilerinin yayılmasına neden oldu. Ancak bu hiç bir zaman tam olarak bilinemedi çünkü Kretschmer, saldırıdan birkaç saat sonra kendisini başından vurarak intihar etti.

Eylül 2008: Finlandiya, ülkenin batısındaki Kauhajoki kasabasında eğitim veren bir meslek okulunda gerçekleşen silahlı saldırıyla sarsıldı. Okul öğrencilerinden Matti Juhani Saari, 10 öğrenciyi katletti. Çok sayıda kişi de yaralandı. Yaklaşık 1.5 saat boyunca etrafa ateş eden Saari, sonra da kendisini başından vurdu. Saari, olaydan 5 saat sonra kaldırıldığı hastanede öldü. Saldırının akabinde Finlandiya yönetimi ülkede 1 günlük yas ilan etti. Aşçılık ve Otelcilik bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Saari, saldırıdan 1 gün önce YouTube'a koyduğu videoda "Hayat bir savaş ve acı. Savaşını tek başına vereceksin" demişti.

Şubat 2008: ABD'nin Şikago kentindeki Northern Illinois Üniversitesi'nde gerçekleşen silahlı saldırı uzun süre konuşuldu. Steven Kazmierczak isimli eski bir öğrenci tarafından gerçekleştirilen saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı. Saldırı, öğleden sonra 15.05 sıralarında meydana geldi. Yaralılar hastanelerde tedavi altına alındı. Öğrenciler büyük korku yaşadı. Steven Kazmierczak, olaydan sonra intihar etti. Kanlı saldırının 14 Şubat sevgililer gününde gerçekleşmesi uzun süre konuşuldu.

Kasım 2007: Finlandiya'nın güneyindeki Tuusula şehrinde eğitim veren Jokela Lisesi'nde gerçekleşen silahlı saldırı ülkede büyük bir korku meydana getirdi. Okul öğrencilerinden 18 yaşındaki Pekka-Eric Auvinen, okulu kurşun yağmuruna tuttu, sonra da kendisini vurdu. Kafasından vurmasına rağmen ölmeyen saldırgan, daha sonra yoğun bakıma alındı. Kurbanlarını 0.22 kalibrelik pistolla vuran Auvinen, 7 öğrenci ile okul müdiresini öldürdü, okuldan kaçmaya çalışan onlarca öğrenciyi de yaraladı. Saldırı şiddet oranı çok düşük olan Finlandiya'da uzun süre gündemde kaldı.

Nisan 2007: ABD'deki Virginia Tech Üniversitesi, ülkenin en kanlı okul saldırılarından birisine şahit oldu. Olayda, aralarında saldırganın da bulunduğu 32 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı. Seung-Hui Cho isimli saldırganın, polis tarafından vurularak mı öldürüldüğü yoksa intihar mı ettiği hiç bir zaman kesinlik kazamadı. Polis konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Cho'nun, kampüsteki yatakhanede ateş açtığı ve bu saldırıdan yaklaşık 2 saat sonra da mühendislik binasında ateş açtığı bildirildi. Katliamın küçük bir üniversite kampüsünde, üstelik 2 saat arayla gerçekleşmiş olması uzun süre tartışıldı. Birçok kişi polisi suçladı. Seung-Hui Cho, saldırıyı gerçekleştirmeden önce bir video kaydı hazırlamıştı. Söz konusu kaydı NBC televizyonuna gönderen katil, işleyeceği cinayetleri kendince 'haklı' gösteren nedenleri sıralıyordu.

Mart 2005: ABD'nin Minnesota eyaletinde yaşayan 16 yaşındaki Jeffrey Weise, 22 Mart 2005 tarihinde büyükbabasını ve büyükbabasının arkadaşını öldürdükten sonra Red Lake Lisesi'nde saldırdı. 10 dakika süren silahlı çatışmada bir öğretmeni, bir okul güvenlik görevlisini ve 5 öğrenciyi öldüren Weise, intihar etti. Weise'nin internette neo-nazi yanlısı sitelere yazılar gönderdiği ortaya çıkmıştı. Weise, bu sitelerde gezinirken kendisine rumuz olarak 'Ölüm Meleği'ni seçmişti.

Nisan 2002: Almanya'nın bilinen ilk okul saldırısı 2002 yılının Nisan ayında meydana geldi. 19 yaşındaki Robert Steinhaeuser, 13'ü öğretmen, 2'si öğrenci, 1'i sekreter ve 1'i de polis olmak üzere toplam 17 kişiyi katletti. Saldırı, Steinhaeuser'in de öğrencisi olduğu Gutenberg Lisesi'nde gerçekleşti. Silah kulübü üyesi olan Steinhaeuser, saldırı sonrasında intihar etti. Olay Almanya'da büyük yankı buldu. Ateşli silah sahibi olmaya izin verilen yaş, 18'den 21'e yükseltildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?