ABD hükümeti kapanmaktan kurtuldu

ABD Temsilciler Meclisi geçici bütçe tasarısını 85'e karşı 342 oyla kabul etti

ABD hükümeti kapanmaktan kurtuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de federal kurumların 9 Aralık'a kadar açık kalmasını sağlayacak geçici bütçe tasarısı Kongre'den geçti.

ABD Temsilciler Meclisi, federal hükümetin finansman yetersizliği nedeniyle "kapanmasını" 9 Aralık gecesine kadar erteleyecek geçici bütçe tasarısını 85'e karşı 342 oyla kabul etti.

Kongre'nin diğer kanadı olan ABD Senatosundan geçen bütçe tasarısı, son olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sunulacak.

Beyaz Saray'dan gün içinde yapılan yazılı açıklamada, Obama'nın Zika virüsüyle mücadeleye 1,1 milyar dolar fınansman sağlanmasını öngören tasarıyı desteklediği bildirilmişti.

Obama'nın imzasıyla yasalaşacak geçici bütçe ile federal kurumların faaliyetlerini 9 Aralık'a kadar sürdürmesi garantilenecek. Buna karşın hükümetin kapanma tehlikesinin ortadan tamamen kalkması için Kongre'nin bu tarihe kadar 2017 bütçesi üzerinde anlaşması gerekiyor.

Yeni başkanın 8 Kasım'da yapılacak seçimlerde belirlenmesinin ardından başlayacak bütçe pazarlıklarının çetin geçmesi bekleniyor.

Federal mali yılın 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona erdiği ABD'de hemen her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013'te olmak üzere toplamda 12 kez kapanmasına neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 07:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35