ABD İdlib saldırısını fırsata çevirdi

ABD Fırat'ın doğusunda bulunan terör örgütü PKK'ya askeri desteğini yoğunlaştırdı. ABD yönetimi önceki gün 200 TIR'lık ek mühimmatı terör örgütü PKK/YPG işgalindeki Rakka'ya gönderdi.

ABD İdlib saldırısını fırsata çevirdi

ABD, Suriye ve çevresindeki gerilimleri fırsat bilerek, Fırat’ın doğusunda, terör örgütü PKK/YPG işgalindeki bölgelerdeki tahkimatını hızla artırıyor. Washington yönetimi, son olarak İdlib merkezli gerilimi kullanarak, bölgedeki kaosun büyümesini hedeflerken, teröre yönelik tahkimatı da en üst seviyeye getirdi. İdlib’de Esed rejiminin saldırı tehdidi altındaki 3,5 milyon sivili kendi siyasi ve askeri amaçları için kullanan ABD, bölgedeki gerilimi, “eğer İdlib’de sivillere yönelik kimyasal silahla saldırı olursa, rejimi hedef alırız” tehdidiyle artırmaya devam ediyor. ABD ve müttefikleri bu yolla, Suriye’de tüm dikkatin Fırat’ın doğusundan İdlib merkezli gelişmelere kaymasını hedefliyor. Washington söz konusu perdeleme politikasına paralel olarak, Fırat’ın doğusunda kurduğu askeri üslere füze savunma ve radar sistemleri yerleştiren Washington yönetimi, üç kolordu büyüklüğünde bir terör ordusunu beslemeye de devam etti. Bu terör ordusunu destekleyecek maddi kaynağı Suudi Arabistan’dan sağlayan ABD, Ağustos’ta silah ve mühimmat sevkiyatına da devam etti.

Uçuşa yasak bölge

Washington bu amaçla Irak’ta uyguladığı senaryoyu da İdlib’i fırsat bilerek Suriye’de harekete geçirdi. Fırat’ın doğusunda ABD tarafından kurulan üslere, gelişmiş hava savunma ve radar sistemleri nakledilerek aktif hale getirildi. ABD, Haseke-Rameylan hattına kurduğu sistemle, Menbiç’ten Sincar’a kadar geniş bir bölgeyi kontrol ederek, Türk Hava Kuvvetleri’nin bölgedeki etkisini minimize etmeyi hedefleniyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’nin kuzeyinde inşa ettiği çok sayıda askeri üssün arasına bu yıl Menbiç’te kurduğu yeni üssü de eklemişti. 

Hedef Suriye’yi parçalamak

Yeni Şafak daha önce ABD’nin Fırat’ın doğusunda terör unsurlarından oluşan üç kolordu kurma hedefini de duyurmuştu. Söz konusu mühimmatların kurulacak terör ordusunu güçlendirme amacıyla bölgeye sevk edildiği değerlendiriliyor. ABD’nin İdlib’de kaosu derinleştirerek, terör ordusunu hızla hayata geçirmek istediği belirtiliyor. Pentagon, Suriye’nin kuzeyinde Rakka, Kamışlı ve Ayn İsa bölgelerinde terör örgütünden meydana gelecek üç ayrı kolordu kurma çalışmalarını sürdürüyor. ABD ve müttefiklerinin 2015’ten bu yana 40 bin PKK’lıyı kendi uzmanları eliyle eğittiği biliniyor. Washington’un amacı terör ordusu üzerinden Şam’a bölgede kurulacak özerk yapıya onay vermesi amacıyla baskı kurmak. 

Teröre dört milyar dolar

Washington’un Suriye’deki işgal ve parçalama politikasının maddi kaynağını ise Suudi Arabistan yönetimi sağlıyor. Riyad yönetimi, Ağustos ayında Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’tan alınan bölgelerde istikrar sağlanabilmesi iddiasıyla bir başka terör örgütü PKK/YPG’ye 100 milyon dolar yardımda bulunduğunu açıklamıştı. Bu miktarın 4 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. ABD Başkanı Trump, Riyad’dan Suriye’den çekilmeme karşılığında 4 milyar dolar talep etmişti.

Teröre mühimmat sevkiyatı

ABD yönetimi önceki gün 200 tırlık bir mühimmatı terör örgütü PKK/YPG işgalindeki Rakka kentine gönderdi. Bölgedeki kaynaklarca servis edilen görüntülerde uzun bir araç konvoyunun Rakka’ya yöneldiği görüldü. ABD Başkanı Donald Trump ve diğer yetkililerin İdlib’e ilişkin “sahte duyarlılık” gösterilerine paralel şekilde teröre sevkiyatın devam etmesi, Washington’un bölgedeki asli niyetini göstermesi açısından anlamlı bulundu. ABD yönetimi Ağustos ayı içersinde de terör bölgesine 200 araçlık askeri mühimmat göndermişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 09:08
YORUM EKLE

banner39