banner39

ABD İHA raporlarındaki rakamları reddetti

ABD, HRW'nin hazırladığı raporda açıkladığı İHA saldırılarındaki sivil ölümlerle ilgili rakamların gerçek olmadığını iddia etti

Amerika 23.10.2013, 08:56 23.10.2013, 08:58
ABD İHA raporlarındaki rakamları reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maire Harf, Uluslararası Af Örgütü'nün, ABD'nin Pakistan'da yaptığı insansız hava aracı saldırılarıyla çok sayıda sivilin ölümüne neden olduğu raporuna ilişkin, "Sivil ölümleri sınırlandırmak için her türlü çabayı gösteriyoruz" dedi.

Harf, günlük basın brifinginde merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü (HRW)'nün, ABD'nin Pakistan'da düzenlediği insansız hava aracı saldırılarında halktan birçok kişinin öldürüldüğü yönündeki raporuna ilişkin soruları cevapladı.

Raporun yeni yayımlandığını ve şu anda incelediklerini belirten Harf, sivil insanların ölümlerine ilişkin rakamların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Harf, şunları söyledi:

"İnsansız hava aracı saldırılarındaki sivil ölümlerle ilgili, ABD'nin yaptığı tespit ile sivil toplum kuruluşlarının raporları arasında büyük bir açık var. Sivil ölümleri sınırlandırmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Biz her zaman uluslararası hukuk kurallarına göre hareket ettiğimize inanıyoruz. Bu raporların bazılarında yer alan uluslararası hukuka aykırı olarak hareket ettiğimize dair görüşe şiddetle katılmıyoruz."

Harf, Pakistanlılarla bu konuda oldukça sık görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, "Teröristlerin operasyonları nedeniyle Pakistanlılar en büyük zarara uğradı. Son 10 yılda, 40 binden fazla Pakistanlı, teröristlerin operasyonlarında öldürüldü. Açıkça bu, karşı karşıya olduğumuz ortak bir tehdit. Biz Pakistanlılarla daha fazla ölümün yaşanmasını önlemek için görüşmelerimizi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?