ABD ile Küba görüşmeleri 21 Ocak'ta sürecek

İki ülke arasındaki göçmenlik görüşmelerine 21-22 Ocak'ta Havana'da devam edilecek.

ABD ile Küba görüşmeleri 21 Ocak'ta sürecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD ile Küba arasındaki göçmenlik konusundaki görüşmeler 21-22 Ocak'ta yapılacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında, Barack Obama yönetiminin, geçen yıl Aralık ayı sonunda Küba’ya yeni açılımını açıkladığında duyurduğu göçmenlik görüşmelerinin gelecek turunun 21-22 Ocak'ta Havana'da yapılacağını belirtti. 

ABD heyetine Dışişleri Bakanlığı Batı Hemisfer’den sorumlu Müsteşar Yardımcısı Roberta Jacobson’un başkanlık edeceğini bildiren Psaki, iki ülke arasındaki göçmenlik konularındaki toplantının altı ayda bir yapıldığını, bir önceki toplantının da 2014 yılının Temmuz ayında Washington’da düzenlendiğini hatırlattı.

Toplantılarda, göçmenlik konularında yasal durum ile güvenlik meselelerinin ele alındığı anımsatan Psaki, yeni toplantının gündeminin ise henüz şekillenmediğini ifade etti.

Psaki, iki ülke arasındaki yeni süreçle bağlantılı olarak, ilişkilerin normalleştirilmesi, ABD büyükelçiliğinin açılması ve faaliyete geçmesi için gereken lojistik düzenlemeler, vize konuları ve büyükelçilik personeli meselelerinin de toplantının konu başlıklarından olacağını kaydetti.  

Psaki, başka bir soru üzerine, Küba hükümetinin taahhüt ettiği 53 siyasi mahkumun serbest bırakılması sürecinin tamamlamasını beklediklerini de dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 07:38
banner53
YORUM EKLE

banner39