banner39

ABD ile Kuzey Kore bir araya geldi

ABD ile Kuzey Kore yetkilileri biraraya geldi, görüşmede ABD, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanma taahhüdünde bulunmasını istedi.

Amerika 30.07.2011, 01:05 30.07.2011, 01:50
ABD ile Kuzey Kore bir araya geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, Kuzey Kore ile iki gündür sürdürdüğü görüşmelerin sonunda, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanma taahhüdü vermesi durumunda iki ülke arasında iyi ilişkiler için "yolun açılacağını" bildirdi.

ABD'nin Kuzey Kore özel temsilcisi Stephen Bosworth gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin, eylemleriyle, altılı görüşmeler sürecinin yeniden başlamasını desteklediğini göstermesi durumunda, ABD ile iyi ilişkiler ve bölgesel istikrar amacıyla görüşmelerin yeniden başlamasının yolunun açık olduğunu yinelediklerini belirtti.

Bosworth, iki gün süren görüşmelerin "ciddi ve yapıcı" olduğunu belirtti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı birinci bakan yardımcısı Kim Kye-Gwan, bu sabah Stephen Bosworth ile görüşmek için BM'deki Amerikan misyonuna gelmişti.

Taraflar dünkü görüşmeden çıkarken "görüşmenin ciddi ve yapıcı" olduğunu söylemişti.

Kim Kye-Gwan, "ortamın iyi, görüşmenin yapıcı ve ilginç olduğunu, genel meselelerde görüş alışverişinde bulunduklarını" belirtmişti.

ABD'nin ifadesiyle bu "keşif amaçlı" görüşmeler, Pyongyang yönetimini nükleer programından vazgeçirmek amacıyla Rusya, Japonya, ABD, Çin ve iki Kore'nin katıldığı altılı görüşmelerin yeniden başlamasına hazırlık amacını taşıyordu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?