banner15

ABD ile Rusya arasında Suriye görüşmeleri sürüyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ve Washington arasında Suriye'de barış için yürütülen diyalogun yoğun şekilde devam ettiğini söyledi.

ABD ile Rusya arasında Suriye görüşmeleri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Rusya'nın Suriye'de barış görüşmelerine devam ettiğini açıkladı.

Sputnik'in haberine göre, Rusya'nın yerel kanallarından '360 gradusov Podmoskovye' televizyonuna konuşan Lavrov, yoğun diyalogun çeşitli anlaşmalara nasıl yansıyacağını ise bilmediğini, zira Suriye'de zor bir durumla karşı karşıya olduklarını belirtti. Bununla birlikte Lavrov, IŞİD ve Nusra Cephesi'yle mücadelede daha somut, etkili ve güçlü önlemlere öncelik verilmesi gerektiğinden emin olduklarını vurguladı.

'ABD, EL KAİDE’NİN KOLU OLAN BİR GRUBU VURMAMAMIZI İSTEDİ’

Öte yandan Lavrov, ABD'nin önkoşul sunmak isteyen grupların etkisi altında kaldığını söyledi. Rus bakan, Washington’ın Moskova’dan, El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra’ya hava saldırısı düzenlenmemesini istediğini çünkü örgütün denetimindeki bölgelerde olan ılımlı muhaliflerin vurulmasından korktuğunu söyledi.

"Bize bazı bölgeleri vurmamamızı, orada 'normal' muhalefetin de bulunduğunu söylüyorlar” diyen Lavrov, “Ancak bu muhalifler teröristlerin bulunduğu bölgelerden çekilmeli. Bu konuda çok uzun süre önce anlaşma sağlamıştık" ifadelerini kullandı.

Lavrov, Batılı partnerlerinin önemli bölümünün IŞİD ve Nusra Cephesi'nin vakit kaybedilmeden çökertilmesi gerektiğini itiraf ettiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48