banner39

ABD, İngiltere'den para ile bilgi almış

Snowden'ın sızdırdığı yeni belgeler ABD'nin Britanya istihbarat kurumu GCHQ'ya son üç yılda 100 milyon sterlin verip karşılığında istihbarat aldığını gösterdi

Amerika 03.08.2013, 09:50 03.08.2013, 09:54
ABD, İngiltere'den para ile bilgi almış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Ulusal Güvenlik Kurumu'na (NSA) ait belgeleri sızdırmakla suçladığı eski CIA uzmanı Edward Snowden'ın ifşa ettiği yeni belgeler Britanya'yı ikinci kez vurdu.

Guardian gazetesi 'Snowden belgelerine' dayandırdığı haberinde, NSA'in Britanya Devlet İletişim Merkezi'ne (GCHQ) 3 yıl boyunca en az 100 milyon sterlin aktardığını ve bunun karşılığında bilgilere erişim ve istihbarat daireleri üzerinde kontrol hakkı istediğini yazdı.

Habere göre NSA, GCHQ'dan Prism ve Tempora adlı izleme programlarıyla 'telefon konuşmalarının her yerde ve her zaman takip edilmesini' istedi.

GCHQ da aldığı parayı 'yatırım portföyü' adı altında kayıtlara geçirdi. GCHQ'yu 'ABD adına casusluk yapmakla' itham eden gazete, "GCHQ giderek daha fazla ABD istihbaratına bağımlı hale geldi" eleştirisi yaptı.

Habere göre, GCHQ'nun internet üzerinden ulaştığı kişisel veriler son 1 yılda yüzde 7 bin arttı. Ayrıca GCHQ'nun son 5 yılda topladığı istihbaratın yüzde 60'ı ABD'den geliyor. Belgelere göre NSA 2010'da, GCHQ'nun 'Afganistan'daki NATO güçleri için yaptığı çalışmaları' desteklemek amacıyla 4 milyon sterlin verdi. Ayrıca internetten 'ham' bilgi toplanmasına ilişkin 'İnterneti Yönetmek' adlı proje için de 17.2 milyon sterlin aktarıldı. İnternet trafiğinin yürüdüğü transatlantik kablolarda taşınan verilere 'girmekle görevli' GCHQ merkezleri içinse 15.5 milyon sterlin ödendi. NSA ayrıca Kıbrıs'taki GCHQ merkezlerinin giderlerinin de yarısını karşıladı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?