banner39

ABD Irak'ta beş bin askerini kaybetmiş

ABD'de ordu mensupları ve savaşlarda hayatını kaybedenler için düzenlenen törende konuşan Dunford, Irak işgalinde 5 bin ABD askerinin öldüğünü söyledi

Amerika 31.05.2016, 12:46 31.05.2016, 14:50
ABD Irak'ta beş bin askerini kaybetmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de ordu mensupları ve hayatını kaybedenler için anılan "Ulusal Anma Günü" bu yılda Washington'da yapıldı. Tören sırasında bir konuşma gerçekleştiren ABD Genelkurmay Başkanı, General Joseph Dunford, Irak'ta en az 5 bin ABD askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

OBAMA DA KATILDI

Başkan Barack Obama, Washington'da bulunan Ulusal Arlington Mezarlığı'naki 'meçhul asker anıtı'na kırmızı, beyaz ve mavi renk çiçeklerle hazırlanmış çelenk bıraktı. Başkan Obama burada konuşmada, ülke için tarih boyunca yaşamlarını yitiren ve muharip ordu mensuplarının gönülden hatırlanmayı hak ettiklerini söyledi.

Eski muharip ve yakınlarının oluşturduğu motosikletli gruplar, düzenlenen törenlerdeki geçitlerde yerini aldı. Her yıl düzenlenen ve 'Rolling Thunder' adı verilen geçit töreni, ilk defa 1988 yılında, savaşlarda yaşamını yitiren Amerikan askerlerini anmak için yapılmıştı. Bu geçide her yıl binlerce motosikletli katılıyor.

Motosikletli muharip topluluk, geçit töreninin organizatörlüğünü yapıyor. 'Ulusal Anma Günü' kutlamaları, Arlington Ulusal Mezarlığı'nda ilk defa 1868 yılında, 600 bin kişinin öldüğü ve üç yıl süren, Güney ve Kuzey eyaletlerinin savaştığı iç savaş sonrası yapılmaya başlamıştı.

Mayıs ayının son pazartesi günü olan anma günü, pek çok Amerikalı için yaz mevsiminin başlangıcı olarak yorumlanıyor. Resmi tatil olan bu günde, pek çok aile dışarıdaki güzel havanın tadını çıkarırken, plaj sezonu da başlamış oluyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?