banner39

ABD, İran'a karşı "acil durum" halini uzattı

ABD yönetimi, İran'a karşı daha önce ilan ettiği, "Ulusal Acil Durum" halini uzatma kararı aldı.

Amerika 11.03.2023, 08:20
ABD, İran'a karşı "acil durum" halini uzattı

Amerikan yönetiminin İran'ı izole etmek ve dünyanın geri kalanının gözünde itibarsızlaştırmak amacıyla çıkardığı "Ulusal Acil Durum Hali"ni uzatma kararı aldi.

ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirttiği İran kaynaklı "ulusal acil durum"un uzatılmasına karar verdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden, ABD'nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine yönelik İran hükümetinin eylemlerinden kaynaklı tehditlerle başa çıkmak için 1995'te ilan edilen "ulusal acil durum"a ilişkin başkanlık kararnamesini uzatacağı konusunda Kongre'yi bilgilendirdi.

Başkan Biden, İran'ın "füzeler ile asimetrik ve konvansiyonel silahların yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi çalışmaları, bölgedeki saldırganlığı, terörist gruplara verdiği destek ve Devrim Muhafızları Ordusu ile vekillerinin zararlı faaliyetleri" nedeniyle ABD'nin ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisine "sıra dışı ve olağanüstü" tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Bu nedenlerden dolayı Biden, 15 Mart 2023'te süresi dolan acil durum halinin bu tarihten sonra da yürürlükte kalması gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?