banner39

ABD: İran'a yeni yaptırımlar beklesin

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray yönetiminin Kongre'den İran'a yönelik yeni yaptırımlar için beklemede kalınmasını istediğini söyledi.

Amerika 26.10.2013, 08:04 26.10.2013, 08:04
ABD: İran'a yeni yaptırımlar beklesin

ABD yönetimi, Kongre'den İran'a yönelik yeni yaptırımlar konusunda beklemede kalınmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, İran'a yönelik yeni yaptırımlarla ilgili sorunun yöneltilmesi üzerine, Beyaz Saray'ın, Kongre'de yeni yaptırımları askıya almanın Tahran yönetiminin nükleer programına ilişkin yürütülen görüşmelere esneklik sağlayacağını düşündüğünü kaydetti.

Bu fikrin, Beyaz Saray'da perşembe günü gerçekleştirilen görüşmede, katılan Kongre üyelerine aktarıldığı bilgisini veren Psaki, "Kongre yeni yaptırımları göz önünde bulundururken, daha önce de belirttiğimiz gibi görüşmelerin ilgi çekip çekmediğini görmek için, biz şu an beklemede kalma zamanı olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Psaki, İranlıların taahhütlerini yerine getirmede başarısız oldukları takdirde, ek yaptırımların her zaman uygulanabileceğini kaydetti. Psaki, İran'a yönelik mevcut yaptırımlardan hiçbirinin kaldırılmadığını belirtti.

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, yaptığı açıklamada Tahran yönetimiyle yürütülen görüşmelerde kısa sürede sonuç elde edilemeyeceğini söyledi.

Hayden, "Müzakereler için belirlenen zamanın ucu açık değil, eğer herhangi bir ilerleme sağlanamazsa, daha fazla yaptırımların gerçekten gerekli olduğu zaman olacaktır. Bir gecede anlaşmaya varılamayacağını her zaman söyledik, bu sürecin zaman alacağından eminiz" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?