banner39

ABD, İran'a yönelik yaptırımları gevşetmeye başlıyor

ABD, UAEA'nın İran’ın P5+1 ülkeleriyle vardığı anlaşmaya yönelik ilk spesifik adımları attığını teyit etmesinin ardından İran’a yönelik ekonomik yaptırımları hafifletmeye başlayacağını açıkladı

Amerika 20.01.2014, 21:03 20.01.2014, 22:54
ABD, İran'a yönelik yaptırımları gevşetmeye başlıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD yönetimi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın P5+1 ülkeleriyle vardığı anlaşmaya yönelik ilk spesifik adımları attığını teyit etmesinin ardından İran’a yönelik ekonomik yaptırımları hafifletmeye başlayacağını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, "UAEA’nin, İran'ın P5+1 ile İran arasındaki Ortak Eylem Planı'nı parçası olarak, 20 Ocak'ta ya da 20 Ocak'a kadar atmakla yükümlü olduğu ilk spesifik adımları attığını rapor ettiğini" belirterek, bunun sonucunda Ortak Eylem Planı'nın hayata geçirilmesinin bugün başlayacağını duyurdu. 

UAEA’nın, İran’ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretmeyi durdurma, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş mevcut uranyum stoğunu seyreltmeye başlama, Natanz ve Fordo nükleer tesislerinde ilave santrifüj kurmama gibi bazı adımlar attığını hem yazılı olarak hem de P5+1 teknik uzmanlarına verdiği brifingde teyit ettiğini belirten Carney, İran'ın yaklaşık 10 yıldır ilk kez, nükleer programında ilerlemeyi durdurma ve kilit noktalarda (programın) seviyesini aşağı çekme yönünde doğrulanabilir şekilde adımlar attığına dikkati çekti.

İran’ın, nükleer programına ilişkin UAEA’ya, daha sık ve habersiz teftişler ve artırılmış bilgi paylaşımı yoluyla, daha fazla şeffaflık sağlamaya başladığını da hatırlatan Carney, tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde, bu somut adımların ileriye dönük önemli bir adımı temsil ettiğini vurguladı.

 Carney, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İran’ın somut eylemlerine karşılık olarak, ABD ve P5+1 ortakları (İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve  AB), İran’a (yaptırımlarda) ılımlı rahatlama getirmeyi başlatma sözümüzü bugün yerine getirecek. Aynı zamanda, 6 aylık süre boyunca yürürlükte kalmayı sürdürecek yaptırım tedbirlerimizi agresif biçimde uygulamaya devam edeceğiz.

Bugün atılan adımların ardından, P5+1, AB ve İran, İran’ın nükleer programı konusunda uluslararası toplumun endişelerini gidermeyi hedefleyen uzun vadeli, kapsamlı bir çözümü müzakere sürecine başlayacak. ABD'nin, İran’ın nükleer silah elde etmesini önleyecek barışçıl bir çözüme ulaşmak için güçlü ve disiplinli diplomasiyi kullanmaya olan bağlılığı devam etmektedir".

Dışişleri Bakanlığı: Muafiyetler Kongre'ye bugün bildirilecek

ABD Dışişleri Bakanlığı da, İran’ın P5+1 ülkeleriyle nükleer programı konusunda varılan anlaşmadaki yükümlülükleri gereği attığı ilk somut adımlara rağmen İran'ın nükleer programı üzerinde uluslararası toplumun endişelerini giderici kapsamlı anlaşma görüşmelerinin daha da karmaşık olacağını belirtti.

Bakanlık Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan (UAEA) İran’ın nükleer programı konusunda varılan anlaşmaya yönelik attığı adımlarla ilgili rapor ve teknik bilgilendirmenin kendilerine ulaştığı bilgisini verdi. İran’ın adımlarının ardından bugün ABD ve AB’nin, Ortak Eylem Planı çerçevesinde yaptırımların sınırlı şekilde hafifletilmesini uygulamaya başlayacağını kaydeden Psaki, "Gerekli muafiyetler Bakan (John) Kerry tarafından onaylandı ve Kongre’ye bugün bildirilecek" ifadesini kullandı.

İran’ın nükleer programını durdurmaya yönelik somut ve kanıtlanabilir adımlar atmaya başladığını kaydeden Psaki, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Bugünkü eylemler, İran’ın nükleer silah edinmesini önlemeye dönük bir diplomatik çözüme varılması çabalarımızda önemli adımlar. Uluslararası toplumun endişelerini giderecek kapsamlı bir anlaşmaya ulaşmak için gelecekteki müzakereler daha karmaşık olacak ve biz bu sürece önümüzdeki güçlüklerin farkında olarak giriyoruz. Ancak bugünkü gelişmeler, bu en acil ulusal güvenlik kaygısını barışçıl şekilde giderme yolunda eşi görülmemiş bir fırsata sahip olduğumuzu net şekilde ortaya koydu. Bu bizim hedefimiz kalmaya devam ediyor".

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?