banner15

ABD, İran'ın petrol satışını engellemiyecek

Amerika Birleşik Devletleri İran ile yapılan anlaşma gereği İran'dan petrol alımı ile ilgili herhangi bir azaltma kararı alınmadığını açıkladı

ABD, İran'ın petrol satışını engellemiyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, dünyada İran'dan petrol ve petrol ürünleri alımını azaltacak imkanlar oluşmasına rağmen Tahran ile 5+1 ülkeleri arasındaki anlaşma gereği böyle bir engelleme adımı atmayacağını ve İran'ın yapacağı petrol satışlarının seviyesinin aynı kalacağını bildirdi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanan İran'dan petrol alımı konusundaki başkanlık kararını duyurdu.

Buna göre, Obama, kararında ilgili makamlar tarafından Kongre'ye sunulan raporu incelediğini, küresel ekonomik durum, belli ülkelerin artırdığı petrol üretimi, yedek kapasite seviyesi ve stratejik rezervleri göz önünde bulundurduğunu belirtti.

Obama, başka ülkelerden petrol ve petrol ürünleri temin etmeye yönelik yeteri kadar tedarik imkanı bulunduğunu, bunların da yabancı mali kurumlar tarafından ya bunlar aracılığıyla İran'dan satın alınacak petrol ve petrol ürünlerini azaltmaya yetecek seviyede olduğunu ifade etti.

Obama, "Ancak Kasım 2013'te 5+1 ülkeleri, İran ve AB arasında İran'ın nükleer programına ilişkin kaygıları karşılamak üzere varılan geçici düzenleme olan Ortak Eylem Planı'nda, ABD İran'dan o zamanki seviyede petrol alımının sürmesine izin vereceğini taahhüt etmişti. Dolayısıyla yönetimim İran'dan petrol alımını azaltma amacında değildir. Bu durumu yakından takip etmeye devam edeceğim" ifadesini kullandı.  

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin rakamlarına göre, İran Kasım 2011'de günlük 3,7 milyon varil petrol üretimi yapıyordu. Ancak İran'ın nükleer programı nedeniyle Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlarla üretim miktarı Kasım 2013'te günlük 2,8 milyon varile düşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35