banner39

ABD İran'ın Suriye'den çekilmesini istedi

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Ürdün'de yaptığı açıklamada, "İran'dan Suriye'deki güçlerini geri çekmesini istiyoruz" dedi

Amerika 14.02.2018, 15:49 14.02.2018, 15:49
ABD İran'ın Suriye'den çekilmesini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ortadoğu turu kapsamında Ürdün'ün başkenti Amman'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile bakanlık binasında bir araya geldi.

Tillerson, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran ile İsrail arasında Suriye'de yaşanan son gelişmeler nedeniyle endişe duyduklarını belirterek, "İran'dan Suriye'deki güçlerini geri çekmesini istiyoruz." dedi.

İran'ın ayrıca Lübnan'daki Hizbullah'ı da etkilediğine işaret eden Tillerson, askeri güçlerin hükümetin idaresi altında olduğu özgür ve bağımsız bir devletin inşasını desteklediklerini ifade etti.

Tillerson, yarın gerçekleştirmeyi planladığı Beyrut ziyaretinde "Lübnanlı liderlerle, demokrasi süreci ve ülkenin geleceğine ilişkin konuların" ele alınacağını aktardı.

ÜRDÜN'E 6 BİN 375 MİLYAR DOLAR YARDIM

Safedi ve Tillerson ayrıca, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde; ABD'nin Ürdün'e 5 yıl boyunca senelik 1,275 milyar dolar yardım yapmasını öngören bir mutabakat zaptı imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Kuveyt'i kapsayan Ortadoğu turu kapsamında Mısır ve Kuveyt'i ziyaret etmişti.

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?