banner39

ABD, IŞİD-Horasan örgütünü terör listesine aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Afganistan ve Pakistan Talibanlarının eski üyelerince kurulduğu bilinen IŞİD-Horasan örgütünü yabancı terör örgütleri listesine aldı.

Amerika 14.01.2016, 18:52 15.01.2016, 08:16
ABD, IŞİD-Horasan örgütünü terör listesine aldı

Dünya Bülüteni / Haber Merkezi

ABDDışişleri Bakanlığı, Afganistan ve Pakistan Talibanlarının eski üyelerince kurulduğu bilinen IŞİD-Horasan örgütünü yabancı terörörgütleri listesine aldı.

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, IŞİD-Horasan örgütünün yabancı terör örgütleri listesine eklendiği, grup mensuplarının ABD’deki mal varlıklarının dondurulduğu, gruba maddi destek ve kaynak sağlanmasının yasaklandığı belirtildi.

Kararın Adalet ve Hazine bakanlıklarıyla yürütülen istişare sonucunda ele alındığı ifade edilen açıklamada, IŞİD-Horasan’ın Afganistan ve Pakistan Talibanlarının eski üyelerince 10 Ocak 2015'te kurulduğu bilgisi paylaşıldı.

Grubun önde gelen liderlerinin, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılık yemini ettiği, o tarihten itibaren de örgütün Afganistan’ın doğusunda sivillere ve Afgan güvenlik güçlerine yönelik intihar saldırıları, silahlı saldırılar ve adam kaçırma olaylarını gerçekleştirdiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?