banner39

ABD, IŞİD'e karşı yeni uçak filosu görevlendirdi

ABD'de IŞİD'e karşı yürütülen hava saldırılarına katılması için Kuveyt'teki hava üssüne 12 savaş uçağı gönderdi

Amerika 27.11.2014, 21:17 27.11.2014, 21:17
ABD, IŞİD'e karşı yeni uçak filosu görevlendirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Kuveyt'teki Ahmet el Cebr Hava Üssü'ne 12 adet A-10C tipi savaş uçağı gönderdi. Uçakların Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen hava saldırılarında kullanılacağı belirtiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri (USAF) Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı 'İç Çözüm' operasyonu kapsamında 12 savaş uçağından oluşan bir filo gönderdiğini duyurdu.

Amerikan ordusu "tank katili" olarak adlandırılan "A-10 Thunderbolt 2" uçaklarını Afganistan'daki görevlerinden sonra Ortadoğu'ya kaydırdı. Uçaklar "Warthog" (Yaban domuzu) olarak da isimlendiriliyor. Yer hedeflerine karşı son derece ağır kayıp verdiren uçakların üsleri şimdilik gizli. Bu karar aslında hizmet dışı bırakılacak A-10'ların ömrünü de uzattı.

A-10'lar 16 Kasım'da yeniden aktif hale getirilen 332. Hava Filosu'nda görev yapmak üzere Ortadoğu'daki üslere kaydırıldı.  Uçakların 17-21 Kasım tarihleri arasında görev bölgelerine geçtikleri belirtiliyor. Filo, Irak ve Afganistan'daki Amerikan birliklerine hava desteği vererek, bölge koşullarında operasyon tecrübesi kazandı. "Tank katili" kendisine verilen yeni görevle ömrünü de uzattı. Uçakların serviş dışı bırakılması için ciddi bütçe tartışmaları yaşanıyor. 5 milyar dolarlık tasarruf için 283 "A-10" uçağının servis dışı bırakılması düşünülüyordu.

DÜŞÜK HIZLI OLMASI AVANTAJ SAĞLIYOR

A-10'ların düşük süratle seyretmesi, diğer uçaklara göre avantaj oluşturuyor. Uçak düşük hızla yer hedeflerine daha net kilitlenebiliyor. Zırhlı bir kuşak, pilotu yerden gelecek ateşlere karşı da koruyor. Her türlü yer hedefine özellikle de tank ve zırhlı araçlara saldırabilen iki motorlu uçak, soğuk savaş döneminde Rus tank ve zırhlı araçlarını imha için geliştirildi. Uçağın dizaynında performanstan çok alçak irtifa (300 m) seyirlerinde yerden açılacak ateşe karşın hedefin imhası ve üsse dönme esas alındı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?