banner39

ABD İsrail'in yeni işgal kararını tanımadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Batı Şeria'da yeni konut inşasına ilişkin faaliyetlerini "gayrimeşru ve barış hedefine zarar verici" olarak değerlendirdi.

Amerika 09.01.2016, 01:05 09.01.2016, 09:22
ABD İsrail'in yeni işgal kararını tanımadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon'un bu hafta içerisinde açıkladığı Batı Şeria'da yeni konut inşa etme projesine ilişkin bir soru üzerine, Yalon'un sözlerine karşılık derin kaygı duyduklarını belirtti.

Kirby, "Bu tür faaliyetlere dair uzun süredir benimsediğimiz standart pozisyon belli. Bu tür faaliyetleri gayrimeşru ve barış hedefine zarar verici olarak görüyoruz" dedi.

İsrail'in, inşaat planlamalarının geleceğe dair ciddi bir sorun olduğunu belirten Kirby, yeni konut inşasının "gayrimeşru ve barış hedefine zarar verici" olduğunu kaydetti.

Bu hafta içerisinde İsrail Savunma Bakanı Yaalon, 4 hektarlık bir alanda turist merkezi kuracaklarını söylemişti.

Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı yasa dışı kabul ediliyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?