ABD, İsviçre'den 7 FİFA yetkilisinin iadesini istedi

ABD, FIFA'da yolsuzluk iddiaları kapsamında gözaltında bulunan 7 FIFA yetkilisinin iade edilmesi için İsviçre'ye resmi başvuruda bulundu

ABD, İsviçre'den 7 FİFA yetkilisinin iadesini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç Federal ofisinden yapılan açıklamada, ABD'nin İsviçre'den rüşvet skandalı soruşturması kapsamın tutuklanan yedi FIFA yetkilisinin iadesini istediği bildirildi.

İsviçre Adalet Bakanlığı'nden yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin talebi üzerine Zürih'te mayıs ayında gözaltına alınan yedi FIFA yetkilisi hakkında yine ABD'nin Bern Büyükelçiliği'nden yapılan resmi başvuruyla bu ülkeye iade edilmesine yönelik talebin alındığı ifade edildi.

FIFA'dan bir yetkilinin, ABD'ye iade edilme süreci sonuçlanana kadar serbest kalma talebine yönelik temyiz başvurusu 26 Haziran'da reddedilmişti. Gözaltına alınanlar arasında, FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb, eski FIFA Başkan Yardımcısı Eugenio Figueredo ile FIFA yetkilileri Jose Maria Marin, Eduardo Li, Rafael Esquivel, Julio Rocha ve Costas Takkas bulunuyor.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın gölgesinde 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra, istifa edeceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 10:48
banner53
YORUM EKLE

banner39