banner39

banner35

ABD: Kaddafi hezeyan içinde!

Üst düzey bir ABD'li diplomat, Albay Muammer Kaddafi'nin 'hezeyan' geçirdiğini ve ülkesini yönetmek için 'uygun durumda' olmadığını savundu.

Amerika 01.03.2011, 15:56 01.03.2011, 16:01
ABD: Kaddafi hezeyan içinde!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika'nın Birleşmiş Milletler temsilcisi Susan Rice, Kaddafi'nin BBC, ABC ve Sunday Times'a verdiği mülakatın ardından yaptığı açıklamada, Libya liderinin bir yandan 'kendi halkını katlederken' bir yandan da kendisine yöneltilen soruları gülerek yanıtladığını da ifade etti.

Kaddafi, söz konusu mülakatta tüm Libyalıların kendisini sevdiğini, kendisini korumak için canlarını feda edeceklerini söylemişti.

Kaddafi ayrıca, başkent ülkesinde herhangi bir protesto gösterisi olduğunu inkâr etmiş ve isyancı silahlı gençlerin el Kaide'nin verdiği uyuşturucuların etkisi altında olduğunu, uyuşturucunun etkisi geçince de silahlarını teslim etmeye başladıklarını da savunmuştu.

BBC Orta Doğu editörü Jeremy Bowen, Kaddafi'nin mülakat sırasında, baskı altında bir lider gibi görünmediğini ve çok sakin olduğunu söylüyor.

Amerikalı diplomatlar ise bu durumu Kaddafi'nin 'gerçekle bağını yitirmesine' bağlıyor.
Cenevre'de biraraya gelen birçok ülkeden dışişleri bakanları, Libya'da sivillere düzenlenen saldırıları kınamıştı.

Avrupa Birliği de Libya'ya silah ambagosu uygulanmasını ve Kaddafi'nin mal varlığının dondurulmasını kararlaştırmış, ayrıca Libya lideri ve yakın çevresine seyahat yasağı koymuştu.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?