ABD Karadeniz'e bir savaş gemisi daha gönderiyor

ABD'nin savaş gemisi Donald Cook Ukrayna ve NATO'ya sembolik destek amacıyla İspanya'dan yola çıktı, önümüzdeki hafta Karadeniz'de olacak

ABD Karadeniz'e bir savaş gemisi daha gönderiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya’nın şubat sonunda Kırım'ı işgal etmesinin ardından başlayan gerginlik, Türkiye’nin Karadeniz’e açılan boğazlarında savaş gemisi trafiğine neden oldu. Rusya’nın yolladığı savaş gemilerine karşılık 1936 Montrö Anlaşması nedeniyle Karadeniz’de kıyısı olmadığından içeride bir savaş gemisini en fazla 21 gün tutabilen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de, kurallar gereği bölgeyi iki hafta önce terk eden bir gemisinden sonra Karadeniz’e yeni bir destroyer gemisi daha göndereceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, yapılan konuşlandırmanın Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya sembolik bir mesaj olduğunu belirtirken, ABD Dışişleri Bakanlığı da bunun bölgedeki NATO müttefiklerini korumak için düşünüldüğünü açıkladı.

MÜTTEFİKLERE BİR GÜVENCE

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, Montrö gereği Türkiye’den alınan izin sonrası önümüzdeki günlerde Karadeniz’e yollanacak destroyerin halen İspanya’daki Rota limanından yola çıkan güdümlü füze destroyeri Donald Cook olduğunu açıkladı. Geminin resmi olarak Karadeniz’de bulunma sebebinin ise bölgedeki NATO müttefikleriyle yürütülecek bir tatbikat olduğunu belirtti. Pentagon Sözcüsü Steve Warren ise Montrö şartları gereği bölgeyi 21 Mart’ta Karadenizi terk eden USS Truxton’dan sonra Karadeniz’de görevlendirilecek yeni savaş gemisinin “ABD’nin bölgeye olan taahhütleri konusunda müttefiklere güvence vereceğini” ifade etti.

ABD Dışişleri Sözcüsü Marie Harf da, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, atılan adımın “NATO müttefiklerini tehditlere karşı korumak için düşünüldüğünü” belirtti. Harf, Karadeniz’e kıyısı olan NATO üyesi ülkelerin Türkiye, Romanya ve Bulgaristan olduğunun hatırlatılması üzerine ise ülke ismi vermeden bunun tüm NATO müttefiklerini kapsayıcı bir önlem olduğunu söyledi.

175 DENİZ KOMANDOSU GÖNDERİLECEK

Rusya’nın Mart ayı boyunca Kırım’a asker yığmasının ardından ABD Yönetimi Romanya’dan aldığı, ülkedeki Amerikan askeri sayısını 600’e çıkarma izni sayesinde Romanya’nın Karadeniz kıyısına da ilave 175 deniz komandosu göndereceğini açıkladı. ABD’nin North Carolina’daki askeri üssünden kaydırılacak bu deniz komandolarının da “Karadeniz Rotasyonel Kuvvetler” bünyesinde halihazırda bölgede konuşlu 300 deniz komandosuna katılacağı belirtildi.

Rusya’nın Kırım’ı ilhakının hemen ardından, ABD’nin Avrupa Ordusu EUCOM, Polonya’daki Lask Hava Üssü’ne ABD Hava Kuvvetleri bünyesinde yer alan 12 adet F-16 savaş uçağını göndermişti. Geçici görevlendirmenin ise ucu açık bırakılmıştı. EUCOM, Baltık bölgesine de 6 ilave F-16 savaş uçağı daha gönderdiğini duyurmuştu. Ancak askeri uzmanlar, Soğuk Savaş döneminde bölgede 350 bin kişilik bir kuvveti bulunan EUCOM’un 67 bin kişiye gerilediğini hatırlatarak, atılan bu adımların sembolik olmaktan öteye gidemeyeceğini belirtmişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 13:48
banner53
YORUM EKLE

banner39