banner39

ABD, Karadeniz'i denetlemek istiyor

ABD Deniz Kuvvetleri, gemilerin uluslararası sulardaki navigasyon özgürlüğü kuralına dayanarak Karadeniz'de kalıcı varlığını sağlamak istiyor.

Amerika 03.09.2015, 22:28 04.09.2015, 09:32
ABD, Karadeniz'i denetlemek istiyor

Altıncı Filo Komutanı Koramiral James Foggo, ABD ve Ukrayna'nın ortak Deniz Esintisi (Sea Breeze-2015) tatbikatının açılışında açıklamalarda bulundu.

Foggo, "ABD Donanması, Karadeniz'de neredeyse daimi varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu, uluslararası sulardır ve Amerikan filosu, gemilerin navigasyon özgürlüğü hakkını kullanarak orada bulunma niyetinde" dedi.

Foggo, Ukrayna'daki çatışma nedeniyle tatbikatın, önceki yıllara göre daha gergin koşullarda geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte, Tatbikat amacıyla Karadeniz'e giriş yapan Amerikan güdümlü füze muhribi USS Donald Cook'u karşılayan bir Rus gemisinin kendilerine son derece nazik davranarak selamlamalarına karşılık olarak gemiyi ve komutanı selamladığını dile getirdi. Foggo, "Bu, daha önce olduğundan daha iyi" dedi.

Rus gemilerinin daha önce Amerikalıların selamlamalarını görmezden geldiğini belirten Koramiral, Rus Karadeniz Filosuna bağlı Ladniy devriye gemisinin, kurallara uygun olarak selamlamaya karşılık verdiğini ifade etti. Foggo, Rusya Deniz Kuvvetleri heyetinin geçen haziran ayında ABD Altıncı Filosunun Napoli'deki karargahını ziyaret ettikten sonra Rus ve Amerikan denizciler arasındaki ilişkilerin bir nebze iyileştiğini de sözlerine ekledi.

ABD ve Ukrayna'nın ortak deniz tatbikatı, Odessa ve Nikolayevsk bölgelerinde yapılıyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, 12 Eylül'e kadar sürecek tatbikatın amacı olarak, "kriz bölgesinde olası çok uluslu güvenlik operasyonuna hazırlık" gösterildi.

Bu yılki tatbikata, ABD ve Ukrayna'nın yanı sıra, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, İtalya, İngiltere, Romanya, İsveç, Türkiye ve Moldova'dan yaklaşık 2 bin 500 asker katılıyor.


Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (1)
süleyman sönmez 7 yıl önce
Bu Ukrayna ve kırım krizinin içinden uzun vadede ne çıkacak bakalım. Belki de Boğazlar krizi. İnşallah Lozandaki Boğazlar rejimini gündeme getirmezler. Rusya ve ABD bu hususta anlaşmış olabilir. Ukrayna krizi göstermelik bir danışıklı döğüş olabilir. Boğazların 1936 dan beri Türkiyenin elinde bulunması birilerini rahatsız ediyor mutlaka. Olayları güncel değil uzun vadeli ve tarihin ışığında değerlendirmeli. Uyanık olmak zorundayız. Onların izlediği aynı taktiklere sahip bir dış politikamız olma
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?