banner39

banner35

ABD katliamla suçlanan Guatemalalı askeri iade etti

ABD 200'den fazla kişinin öldürülmesine yardım etmekle suçlanan eski bir Guatemala askerini ülkesine iade etti

Amerika 11.08.2016, 08:30 11.08.2016, 08:30
ABD katliamla suçlanan Guatemalalı askeri iade etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, 1982'de ülkesindeki iç savaş sırasında 200'den fazla kişinin öldürülmesine yardım etmekle suçlanan eski bir Guatemala askerini ülkesine iade etti.

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu (ICE) sözcüsü Virginia Kice, 64 yaşındaki Santoz Lopez Alonzo'nun ülkesine ulaştığı ve Guatemalalı yetkililer tarafından tutuklandığını söyledi.

Uçaktan inerken Alonzo'nun ellerinde kelepçe olduğu bildirildi. ABD'de bir mahkeme geçen ay, katliamla suçlanan Alonzo'nun ülkede kalma çabalarını engellemişti.

Las Dos Erres köyüne 1982'nin aralık ayında giden bir grup asker; erkekleri, kadınları ve çocukları toplamış, kadınlara tecavüz etmiş ve köylüleri balyozla öldürerek, cesetlerini bir kuyuya atmıştı.

ABD DESTEKLİ ORDU KATLİAMLARDAN SORUMLU TUTULMUŞTU

Guatemala'da, ABD destekli ordu katliamlardan sorumlu tutulmuş ve 1982 yılında işlenen katliama katılmakla suçlanan çok sayıda asker tutuklama emriyle karşı karşıya kalmıştı.

Alonzo, Guatemala ordusunda görev yapan ve katliamdan sorumlu tutulan üç askerle birlikte ABD'ye gelişinin ardından tutuklanmıştı. Bu askerlerden ikisi halen Amerikan hapishanelerinde bulunuyor, ülkesine iade edilen bir asker ise 6 bin yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Birleşmiş Milletler'e göre, Guatemala'da 1960 ve 1996 yılları arasında yaşanan 36 yıllık iç savaşta, çoğu Maya yerlisi 200 binden fazla kişi öldürüldü, köyler yok edildi ve yüzlerce kişi de kayboldu.

Guatemala'da 1982'de darbeyle iktidara gelen ve 17 ay süren iktidarı sırasında yaklaşık bin 700 Maya yerlisini öldürmekten 80 yıl hapse mahkum edilen eski diktatör Efrain Rios Mont'un, daha sonra tekrar yargılanmasına karar verilmişti.

Montt, Latin Amerika ülkelerinde soykırımla suçlanan ilk lider olmuştu. Montt, 15 yıl süren kongre üyeliği sırasında siyasi dokunulmazlıktan yararlanmış, daha sonra ev hapsine alınmıştı.

ABD, Türkiye’de 15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişiminin şüphelisi olmas sebebiyle 240 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesiyle ilgili henüz net bir cevap vermedi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?