banner15

ABD: Kimyasal imha anlaşması çökmedi

Suriye’deki kimyasal silahların imhası anlaşması kapsamında verilen sürelere uyulmaması üzerine başlayan tartışmalara değinen Beyaz Saray Sözcüsü Carney “Anlaşmanın çöktüğüne dair kaygı duymuyoruz” dedi

ABD: Kimyasal imha anlaşması çökmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, Suriye’nin elindeki kimyasal silahların yok edilmesine yönelik anlaşmanın çöktüğüne dair endişe taşımadığını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney’ye, günlük basın brifinginde, Suriye’de rejimin, ülkedeki tüm kimyasalların teslim edilmesine yönelik anlaşmanın gereğini yerine getirmediği, ABD yönetiminin söz konusu anlaşmanın çöktüğüne dair kaygı taşıyıp taşımadığı soruldu.

Carney, “Kesinlikle hayır. Bu anlaşmanın çöktüğüne dair kaygı duymuyoruz" derken, Suriye'nin verdiği sözlere sadık kalması gerektiğini vurguladı. Carney, "Bu, rejimin yapması gerektiğine inandıklarımın sadece birkaçı" ifadesini kullandı. 

Suriye’deki kimyasalların imha edilmesinde Rusya’nın rolüne işaret eden Carney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya hükümetinden, Esed rejiminin kimyasal silahlarının, malzemelerinin ve teçhizatının önemli bölümünü nispeten yakın gelecekte teslim etmesini beklediklerini işittik.  Durumun kesinlikle böyle olduğunu umut ediyoruz. Suriye’de rejimin sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda Rusya’nın da büyük bir sorumluluğu bulunuyor”.

Suriye, ABD ve Rusya’nın da baskısıyla elinde 700 ton kimyasal silah ve 500 ton kimyasal silah yapımında kullanılan madde olduğunu Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne bildirmişti. Yurtdışında imha edilmesi planlanan maddelerin 5 Şubat 2014’e kadar ülke dışına çıkarılması tasarlanıyordu. Ancak Suriye rejiminin bugüne kadar elindeki kimyasalların sadece yüzde 5’inden azını Lazkiye limanına taşıdığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 09:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48