banner39

ABD, kimyasal silah iddialarını yakından takip ediyor

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, Suriye’de kimyasal silah kullanımının sürdüğü iddialarıyla ilgili, "Konuyu yakından takip ediyoruz. Esed rejimi, uluslararası normlara uymamaya devam ediyor" dedi.

Amerika 14.05.2015, 01:12 14.05.2015, 01:12
ABD, kimyasal silah iddialarını yakından takip ediyor

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soru üzerine, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (KSYÖ) Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair "kredibilitesi olan iddiaların" ulaşmaya devam ettiğini kaydetti.

"KSYÖ’nün, Suriye’nin kimyasal silah varlığına yönelik bildirimindeki tutarsızlıklar ile bazı boşlukları kapatma çabalarının sonuçsuz kaldığına" işaret eden Earnest, “Konuyu yakından takip ediyoruz, iddiaların farkındayız ve bunları KSYÖ’nün tam anlamıyla araştırmasının önemli olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Earnest, bunun yanında, “Suriye’de geri kalan kimyasal silahları azaltma tesislerindeki sürecin inanılmaz yavaş ilerlemesinden de kaygı duyduklarını” bildirerek, “Esed rejimi, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2118 ve 2209 sayılı kararları da dahil, uluslararası standart ve normlara uymamaya ve hava saldırıları, varil bombaları, keyfi tutuklamalar ve diğer iğrenç şiddet eylemleriyle kendi halkına terör saçmaya devam ediyor" diye konuştu.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?