ABD Kırım milletvekillerini kara listeye aldı

ABD, Rusya Duması Kırım milletvekillerine karşı yaptırım uygulayacak

Amerika 16.11.2016, 15:07 16.11.2016, 15:07
ABD Kırım milletvekillerini kara listeye aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li yetkililer Kırım'dan Rus parlamentosuna seçilen beş milletvekilini kara listeye aldı.

2014 yılında Rusya'nın yasadışı ilhak ettiği Kırım Yarımadasında18 Eylül'de Duma'da yapılan seçimlerde milletvekili seçilen, Dmitry Belik, Andrey Kozenko, Konstantin Baxarev, Svetlana Savchenko, Ruslan Balbet ABD tarafından kara listeye alındı.

Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanlığı temsilcileri, Kırım'daki seçimlerinin yasadışı olduğunu iddia etmişti. Daha önce de Duma'nın bu beş milletvekili AB tarafından kara listeye alınmıştı.

Amerikalı yetkililer, Duma'daki milletvekilleri "Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne, barış ve güvenlik ve istikrarına karşı yürütülen politikaya” ortak olmakla suçladı.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü John Smith’e göre, bu karar " "Ukrayna’nın egemenlik ve güvenliğine saygı duyana kadar Rusya’ya yapılacak baskının” sadece bir kısmı.

Smith yaptığı açıklamada, "Kırım ilhakına ve Ukrayna’da istikrarsızlık faaliyetlerine de dahil olan tüm Rusyalılara karşı, yaptırımların devam edeceğini" söyledi.

Sözkonusu yaptırımlar, ABD'li vatandaş ve şirketlerde 'kara listede' olan kişi ve kuruluşlar ile ticaret yasağını ve bu kişilerin Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan fonlarının dondurulmasını öngörüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?