banner39

ABD Kongre üyelerinden Kerry'e 'Gülen' mektubu

ABD'de Kongre üyeleri Kerry'e bir mektup yazarak Gülen'in NYT'de yayınlanan yazısında yer alan iddiaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesini istedi

Amerika 06.02.2015, 08:45 06.02.2015, 08:45
ABD Kongre üyelerinden Kerry'e 'Gülen' mektubu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fethullah Gülen’in New York Times’da yayınlanan ve Türkiye’de özgürlüklerin önünün kesildiği iddia edilen yazısından sonra 88 Kongre üyesi ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye bir mektup yazarak, ondan Türkiye’de Gülen’le bağlantılı gazetecilere yönelik son gözaltılar nedeniyle Erdoğan Yönetimi ile görüşmesini istedi.

Kongre üyeleri mektupta "Güçlü bir demokrasi, gelişebilmek için hoşgörü ve şeffaflık gerektirir. Türk hükümetinin, hükümete karşı sesleri korkutma, gözaltı ve baskı altına alma tutumu, Türkiye'nin sahip çıktığını söylediği demokratik ilkelere karşı bir tehdittir" görüşüne yer verdi.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın 14 Aralık'ta gözaltına alınmalarına, Karaca'nın hala tutuklu olduğuna ve yargılanmayı beklediğine değinilen mektupta, gözaltına alınan gazeteci ve medya çalışanı sayısının 29'a çıktığı belirtildi.

Kongre üyeleri, gözaltıları "kuşkulu" olarak niteledi ve "Bu göz altılardan bir yıl önce, Erdoğan yönetimi ile ilgili yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı. Daha sonra aralarında 150 Gülen yandaşının da bulunduğu 400 kişi Twitter üzerinden izlendi ve sonunda Türklere sosyal medya kullanımı engeli getirildi. Geçmişte muhalefeti susturma girişimlerine ek olarak, son gözaltılar tüm Türkiye'nin özgürlük, demokrasi ve ekonomik refahı üstünde olumsuz etkiler yarattı. Bu konulara barışçıl ve uygun bir çözüm bulmak için sizden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetine ulaşmanızı istiyoruz" dedi.

Mektupta, "ABD'nin Ortadoğu'da stratejik müttefiki, NATO'nun önemli üyesi Türkiye'nin korkutucu tutumunu terk etmesini, özgür basın ve muhalif seslere karşı hoşgörülü ve kucaklayıcı olmasını istiyoruz. Türk hükümetinin, kendi halkına karşı sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmesi için desteklemek bizim önceliğimiz" ifadelerine yer verildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü