banner39

ABD Kongre üyesi dededen kalma Kur'an'a el bastı

Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisine seçilen Somali asıllı İlhan Omar, 1995 yılında mülteci olarak ABD'ye geldiğinde yanında taşıdığı dedesinden kalma Kur'an-ı Kerim üzerine yemin etti

Amerika 04.01.2019, 07:06
ABD Kongre üyesi dededen kalma Kur'an'a el bastı

Ara seçimlerde Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisine seçilen Somali asıllı İlhan Omar, 1995 yılında mülteci olarak ABD'ye geldiğinde yanında taşıdığı dedesinden kalma Kur'an-ı Kerim üzerine yemin etti. 

Omar, Twitter hesabından yemin törenine ilişkin bir fotoğraf paylaşarak, "Bir çocuk olarak, parti kurultaylarında dedemin tercümanlığını yaptım ve bendeki siyaset merakını uyandıran ilk kişi oydu. Keşke bu tarihi anı görmek için burada olsaydı ama yemin töreni için onun Kur'anı'na el bastığım için ruhu buradaydı." ifadelerini kullandı. 

1995 yılında ABD'ye ailesi ile mülteci olarak gelen Omar, dün Kongre'deki yemin törenine saatler kala geçmişiyle ilgili dikkat çekici paylaşımlarda bulunmuştu.

ABD siyasi tarihinde Kongre'ye giren ilk başörtülü Müslüman siyasetçi ünvanını alan Omar, Twitter hesabından, babası ile Washington DC havaalanından fotoğraf paylaşarak, "23 yıl önce babam ve ben, Kenya'daki mülteci kampından Washington DC'deki bu havalanına inmiştik. Bugün ise ilk Somali-Amerikalı olarak Kongre'de yemin etmek için aynı havaalanına indik." değerlendirmesini yapmıştı.

Kenya'da 4 yıl mülteci kamplarında yaşayan Omar, ABD'ye 12 yaşında gelmiş, ara seçimlerde Minnesota eyaletinden seçimlere girerek Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski karşısında ezici üstünlük sağlamıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
Nuri Tulum 4 yıl önce
Çok güzel bir gelişme..Kur,ana el basarak yemin de enteresan..%95 müslüman ve idarecileri de müslüman olan Türkiyede siyasetçiler Kur,ana el basarak yemin edemiyorlar..inşAllah bir gün o da olur..
Bir ayrıntı...Ajanslarda 1734 senesinde yapılan ingilizce Kur,an tercümesine el bastığı söyleniyor ,burada ise dedesinden kalma orjinal bir Kur,andan bahsediliyor..biraz karışık..
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?