banner39

ABD Kongresi'nden Türkiye-Çin füze anlaşmasına engel

Amerikan Kongresi, 2014 savunma bütçesine eklenen maddeyi kaul ederse, ABD fonlarının Çin füze sistemlerinin NATO sistemlerine eklenmesinde kullanılması yasaklanacak

Amerika 10.12.2013, 12:55 10.12.2013, 14:06
ABD Kongresi'nden Türkiye-Çin füze anlaşmasına engel

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’nin füze savunma sistemi ihalesinde Çinli bir firmanın 3,4 milyar dolarla birinci gelmesi ABD'nin tepkisine neden olmuştu. Muhtemel bir anlaşmaya karşı harekete geçen ABD Kongresi, bütçe yasa taslağına bir madde ekleyerek NATO-ABD sistemlerinin Çinli sistemlere entegre edilmesini yasaklamaya hazırlanıyor.

ABD'nin Kuzey Kore ve Suriye'ye silah sattığı için yaptırım listesine aldığı CPMEI şirketinin Türkiye'nin ilk uzun menzilli hava ve savunma füzelerini imal etme yolunda ilerlemesi NATO ve ABD'li yetkilileri rahatsız ediyor. Türkiye ihalenin neticelenmediğini, Lockheed Martin Corp ve Raytheon Co.'ya ait Patriot sisteminin halen şansı olduğunu açıkladı, ancak Çin ihtimalinin devam etmesi üzerine ABD Kongresi yeni bir adım attı.

Foreign Policy dergisine göre, ABD Kongresi'nin 2014 savunma bütçesine eklemeyi planladığı bir madde ile, NATO ve ABD fonlarının Çinli füze sistemlerini NATO şemsiyesindeki füze savunma kalkanına entegre edilmesinde kullanımını yasaklıyor. Türkiye mensubu olduğu NATO savunma kalkanına kendi ulusal füze sistemini entegre etmek istiyor.

Foreign Policy, bu adımın ABD tarafından devreye sokulan "sert yöntemlerden biri" olduğunu vurguladı ve  Türkiye'nin anlaşmayı imzalamasının engellenmek istendiğini vurguladı.

Geçen ay Reuters'a konuşan ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, "Türkiye Çinli sistemleri seçerse bunu NATO sistemleriyle birlikte kullanamazlar" demişti. Türkiye tarafı ise basit bir yazılım ile iki sistemin birlikte kullanılabileceğini ifade etmişti.

Yeni önerilerin bu ay içinde oylanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?