banner39

ABD Kongresi'nin ilk Müslümanı drone politikasını eleştirdi

ABD Kongresi'nde Kuran'a el basarak göreve başlayan Keith Ellison, ABD'nin yürüttüğü drone politikalarının mutlaka değişmesi gerektiğini yineledi. Kendisine Nijer'deki istihbarat üssü sorulan Ellison, "Beni Pakistan daha çok düşündürüyor" diye cevap verdi.

Amerika 26.04.2013, 15:25 26.04.2013, 16:55
ABD Kongresi'nin ilk Müslümanı drone politikasını eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Kongresi'ne seçilen ilk Müslüman olma özelliğine sahip Keith Ellison, ABD'nin drone politikasına yönelik yeni eleştiler getirdi ve tüm çabalara rağmen Kongre'nin bu yönde bir adım atmamasından yakındı.

2006 yılında Kuran'a el basarak yemin eden ve bundan sonra dikkatleri üzerinde toplayan Ellison, ABD'nin sözde Ermeni soykırımı tasarısına karşı 'Önce kızılderili soykırımını tartışsınlar' sözü ve şiddet yanlısı İslami haraketlere karşı olmasıyla tanınıyor.

Keith Ellison, Truthout yayın organına ABD'nin Afrika'daki varlığı, ülkedeki Müslümanların portresi ve göçmen haklarıyla ilgili soruları cevapladı.

"KONGRE DRONE POLİTİKALARINI TARTIŞMIYOR"

Muhabir Jon Letman ilk olarak Ellison'a, The Washington Post'taki drone politikaları hakkında yazdığı yazının Kongre üyeleri tarafından nasıl karşılandığını sordu.

Ellison, bazı kişilerin kendi fikirlerini açıkça olumlandığını söylerken, zikrettiği önerilerin tartışılmaması sebebiyle de hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Ellison söz konusu yazısında, "drone saldırıları sonrasında ölenlerin kaç tanesi teröristti, bu saldırılar gerçekleştirirken standartlar nelerdir? gibi sorular sormuş ve kongrenin önerdiği 3 adımı tartışmaya açmasını istemişti. Şeffaflık politikaları ekseninde Senatör Barbara Lee'nin kendisini desteklediğini söyleyen Ellison, bu konuda açık bir tartışmanın ne zaman başlatılacağından da emin olamadığını söyledi.

"NİJER DEĞİL, PAKİSTAN'I DÜŞÜNÜYORUM"

ABD'nin Şubat ayında Nijer'de kurmak için hazırlıklara başladığı drone üssü ve gönderdiği askerler hakkında da soruların yöneltildiği Ellison, söz konusu drone üssünden haberi olduğunu ancak daha çok silahlanmış dronelar üzerine yoğunlaştığını söyledi. "Beni Pakistan daha çok düşündürüyor" diyen senatör, dikkatini sivillerin canlarını alan silahlı dronelara yönelttiğini söyledi.

Muhabirin Nijer'deki drone üssünün iyi bir karar olduğunu düşünüyor musunuz sorusuna ise Ellison, "Dürüst olmak gerekirse bilmediğim birşey üzerinde konuşmanın iyi birşey olduğu kanısında değilim" dedi.

AFRİKA'DA BEYAZ BİR SAYFA?

ABD'nin Afrika politikaları hakkında da sorular sorulan Ellison, ABD'nin 22 yıl sonra Somali'yi tanıdığını söylerek, daha olumlu ilşkiler kurulmasından yana olduğunu belirtti.

Afrika'ya hep sömürgeci bir perspektifle bakıldığını söyleyen Ellison, "Ben yeni bir sayfanın açılabileceğini inanıyorum" dedi. ABD'nin dünya çapında 666 tane askeri üssü olduğunu hatırlatan muhabir, Ellison'a bunların ne kadar gerekli olduğunu sorunca, Ellison bu üslerin ABD'nin güvenirliğini kaybettirdiğini söyledi.

KONGRE'YE ÜÇ ADIMLIK ÖNERİ

Keith Ellison, Ocak ayında The Washington Post'ta yazdığı yazıda Kongre'ye drone poltikaları ile ilgili atılması gerekli üç adımdan bahsetmişti. Bunlardan ilki, drone saldırıları sonucunda ölen ve yaralanan masum insanların gözden kaçırılmaması idi. İkincisi, Obama'nın uyguladığı 'ölüm listesi' programının adli makamlarca gözden geçirilmesi ve bu konudaki tek kişilik otoritenin ortadan kaldırılması, üçüncüsü ise ABD'nin bu tür saldırılar noktasında uluslararsı camiayla ortak bir politika geliştirmesi idi.

Katolik bir ailede dünyaya gelen Ellison çok genç yaşlarda Müslüman olduğunu söylemişti. 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?