banner39

ABD: Kore yarımadasında barış istiyoruz

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Little, ABD'nin Kore yarımadasında barış ve istikrar istediğini söyledi.

Amerika 01.04.2013, 23:59 02.04.2013, 07:11
ABD: Kore yarımadasında barış istiyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü George Little, gazetecilerle günlük sohbet toplantısında, ABD'nin mart ayında başlayan ve iki ay sürecek ''Yavru Kartal 2013'' gibi Güney Kore ile yürüttüğü askeri tatbikatlara devam edeceğini belirtti.

Bunun, ABD'nin, Güney Kore'ye verdiği taahhütleri ve bölge ile Kore yarımadasında barış ve istikrarı devam ettirme yönündeki istekleri çerçevesinde yapıldığını ifade eden Little, ''Askeri tatbikatlarımızda odağımız tamamen müttefiklik güvencesiyle alakalı. Güney Korelilere, müttefikliğimize derinden bağlı olduğumuzu göstermekle alakalı. Bizim, onların Güney Kore'deki güçlerimizle savunmasına yönelik taahhüdümüz var ve bizim aynı zamanda bölgenin barış ve istikrarına yönelik taahhüdümüz var'' dedi.

Little, Güney Kore ile yapılan tatbikatların yalnızca bu ülkeye değil, Japon dostları için de bir gösterge olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore'nin önünde de ''Sorumsuz, kavgacı ve aşırı ısıtılmış retoriklerle yürüttüğü provokasyonlara devam etme veya barış yolunu seçme'' seçeneği bulunduğunu belirten Little, ''Bizce onlar için artık şerit değiştirme zamanı. Kore yarımadasında barış ve istikrar istiyoruz ve bizce bu, bölgedeki herkes için en iyisi'' diye konuştu.

Little, Japonya'daki Kadena Hava Üssü'nden kalkan iki F22 uçağının Güney Kore'nin Osan Hava Üssü'ne konuşlandığını belirterek, ''Bununla F22, Güney Kore'ye 4. kez konuşlanmış oldu. F22, Yavru Kartal tatbikatının parçası olarak, ABD ve Güney Kore ordusuna ikili eğitim ve Güney Kore'nin üst düzey yetkililerine oryantasyon vermek üzere Osan Hava Üssü'nde sabit teşhirde'' ifadesini kullandı. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?