ABD Küba görüşmelerinde üçüncü tur başladı

ABD ve Küba arasında ilişkilerin normalleşmesi için yapılan görüşmelerin üçüncü turu Havana'da başladı

ABD Küba görüşmelerinde üçüncü tur başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi hedefiyle yürütülen müzakerelerin üçüncü turu Küba'nın başkenti Havana'da yapılıyor.

Amerikalı ve Kübalı diplomatlardan oluşan iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde ABD heyetine, ABD Dışişleri Bakanlığı Batı Yarıküre'den Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Roberta Jacobson, Küba heyetine de Küba Dışişleri Bakanlığı'nda ABD ile İlişkiler Direktörü Josefina Vidal başkanlık ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama ile Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun iki ülkede yeniden büyükelçilik açacakları ve ilişkilerin tam normalleşmesine dönük çaba ortaya koyacakları açıklamasından bir ay kadar sonra başlayan ABD-Küba görüşmelerinin ilk turu ocak ayında Havana'da, ikinci turu da geçen ay Washington'da yapılmıştı. 

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na göre, üçüncü tur görüşmelerde ele alınacak konular arasında, Kübalı ve Amerikalı diplomatik personel üzerindeki sayı kısıtlamaları ile onların Havana ve Washington dışındaki seyahatlerine yönelik sınırlamaların kaldırılması bulunuyor. 

Üçüncü tur görüşmelerin ne zaman sonlanacağı ya da sonrasında bir açıklama yapılıp yapılmayacağı konusunda ise henüz bir bilgi verilmedi. 

Taraflar, Washington'daki görüşmelerden sonra yaptıkları açıklamada, Obama ve Castro'nun 10-11 Nisan'da Panama'da katılacakları Amerika ülkeleri zirvesi öncesinde bazı çekişmeli konulara çözüm bulabileceklerine dair iyimser olduklarını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 08:06
banner53
YORUM EKLE

banner39