ABD Küba'da devrim için 'twitter timi' kurmuş

ABD'nin Küba'da gençleri yönetime karşı ayaklandırmak için ülkedeki internet yasağını delebilen bir sosyal paylaşım projesi yaptığı öne sürüldü

ABD Küba'da devrim için 'twitter timi' kurmuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Küba'da siyasi kriz çıkarmak ve ülkenin Komünist rejimini yıkmak için gizlice Twitter benzeri bir sosyal paylaşım ağı kurduğu ileri sürüldü.

Associated Press (AP)'de yer alan habere göre ABD tarafından kurulan ve Küba'daki internet kısıtlamalarını delen sosyal paylaşım ağı, üyelerine siyasi gösteri düzenlemek için de kullanılabilen kısa mesaj hizmeti sundu. Küba'nın Twitter'ı olarak da bilinen kısa mesaj hizmetinin ABD hükümeti tarafından desteklendiğini bilmeyen onbinlerce kişinin paylaşım ağına abone olduğu kaydedildi.

AP, Twitter üzerinden de oynanabilen ve Küba'da çokça bulunan ZunZuneo isimli bir kuşun adı verilen oyunun da sisteme dahil edildiği proje hakkında 1000'den fazla belge ele geçirdiğini, onbinlerce kişinin bu şekilde sisteme abone olduğunu yazdı. İddiaya göre projeyle gençlerin organizeli bir şekilde Küba baharını başlatması amaçlanıyordu.

Ele geçirilen bazı belgelerin ve yapılan görüşmelerin, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Küba'daki sosyal paylaşım ağı ile ilişkisini örtbas etmek için büyük çaba harcadığını gösterdiğine işaret edilen haberde aktarılan paranın izinin sürülmesi için denizaşırı ülkelerde şirketler kurulduğu ve Cayman Adaları'ndaki bankalardan transfer yapıldığı ifade edildi.

Amerikalı müteahhit Alan Gross'un Küba'da internet erişimini genişletmek için gizlice girişimde bulunmaktan gözaltına alınmasının ardından kurulan sosyal paylaşım ağı ile önce gençlerden oluşan bir izleyici kitlesi oluşturulması, daha sonra gençlerin hükümet karşıtı eylemler için örgütlenmesi amaçlanıyordu.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, AP'nin iddiaları ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 14:40
banner53
YORUM EKLE

banner39