banner39

ABD marihuanaya 40 milyar dolar harcadı

ABD'deki uyuşturucu kullanımı alışkanlıkları son on yılda değişiklik gösterdi. Kokain tüketimi yarıya düşerken, marihuana için 40 milyar dolar harcandı

Amerika 27.10.2014, 11:52 27.10.2014, 13:27
ABD marihuanaya 40 milyar dolar harcadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'deki uyuşturucu pazarına yönelik bir rapor yayınlandı. Raporda ABD'deki uyuşturucu kullanımı alışkanlıkları ve kullanılan uyuşturucu çeşitleri ele alınıyor. Bu rapora göre, ABD'de son 10 yılda kokain kullanımı yarı yarıya azalırken uyuşturucu hap ve diğer uyuşturucu türlerinde artış olduğu gözlendi. Diğer taraftan marijuanna/esrar için harcanan paranın 40 milyar doların üzerinde olduğu kaydedildi. 

ABD yönetimi, Rand isimli araştırma kuruluşundan ülkedeki uyuşturucu pazarı ve uyuşturucu kullanım alışkanlıklarına yönelik bir çalışma yapmasını istedi. Bu rapor doğrultusunda uyuşturucuyla mücadele politikalarının belirlenmesi planlanıyor. 

Kuruluş araştırmalarını tamamladı ve bir rapor yayınladı. Raporda, en çok kullanılan dört uyuşturucu türünün satışı, kullanımı ve pazar payı incelendi. Bu uyuşturucu türleri, kokain, eroin, marihuana/esrar ve methamfetamin olarak belirlendi. 

Raporun ilk sonuçlarında, ABD'de son on yılda kokain oranının yarıya indiği gözleniyor. Diğer uyuşturucu türlerinin ve özellikle uyuşturucu hapların kullanımında ise ciddi derecede artış olduğu gözleniyor. En çok kullanılan uyuşturucu ise marihuana yani esrar. Eroin kullanımı ise sabit bir seyir izliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?